Karel Poláček (1892 – 1944)
novinář, redaktor Lidových novin přispíval tam především soudničkami i sloupky, zemřel v koncentračním táboře Osvětim.
Román Podzemní město (1937), třetí díl válečné tetralogie (Okresní město, Hrdinové táhnou do boje, Podzemní město, Vyprodáno):
Hlavní postavou je učitel Herzán, který se zřetelně vyděluje ze svého okolí, odmítá se přizpůsobit. Shazuje ze sebe všechny civilizační návyky, aby tak ukázal, že válka nemá nic společného s lidskostí.
Válečná tetralogie (1936)
5. díl je nezvěstný, první díl zobrazuje prázdný a nudný život městečka před světovou válkou. Tento román nemá ústředního hrdinu, ale mnoho maloměstských figurek. Jejich mentalita je zobrazena ironicky s úsměvem nebo satiricky a kriticky – analýza maloměšťáctví, autor vtipně vystihl detaily jejich chování, strnutá gesta a stále stejné fráze, sám toto dobře znal narodil se totiž v maloměstě – Rychnov nad Kněžnou, osudy hrdinů se stereotypně opakují a rozruch přinese až válka v dalších dílech.
Román Muži v ofsajdu (autor scénáře k filmu)
Děj pojednává o osudech otce a syna Habáskových, fanoušků žižkovské Viktorky a pana Načeradce, majitele obchodu a přívržence Slávie. Při zápase dojde k e konfliktu pane Načeradce a mladého Habáska. Vše se řeší na policejní stanici, kde je zjištěno, že mladý Habáslo je nezaměstnaný, dojde ke smíření a pan Načeradec ho zaměstná.
Lyrický humorný příběh Bylo nás pět (vydáno po smrti 1946, vznikl před transportem do koncentračního tábora)
Pětičlenná parta rychnovských kluků, vypravěč syn obchodníka Petr Bajza, Bejval Antonín, Čeněk Jirsák, Éda Kemlink, a Zilvar z chudobince, to jsou hrdinové vyprávění. Autor vzpomíná na dětství, vystihuje dětské uvažování, jednání a hodnocení, kritika dospělích, mistrná práce z jazykem.
další díla: Hostinec U kamenného stolu, Dům na předměstí, kniha – Život ve filmu, Židovské anekdoty
Žádné komentáře:
Okomentovat