Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Typ zaměstnání rodičů

Typ zaměstnání rodičů
 Dělnická vrstva – zaměstnání je charakteristické jednotvárnou a přesně vymezenou prací. Práce a pozice v zaměstnání nevyžaduje individuální přístup zaměstnance. Vztahy v pracovním kolektivu se vyznačují velkou solidaritou, tradicí a soudržností, tradičními normami vzájemných vztahů…
 Střední vrstva – zaměstnanci jsou více autonomní ve svém zaměstnání, mohou spolurozhodovat, nebo přímo svobodně rozhodovat o své pracovní pozici a postupu. I vztahy v zaměstnání jsou volnější a ne tak ritualizované. Mají vyšší dosažené vzdělání…
Typ rodinného prostředí
 Dělnická vrstva – tzv. positional family („rodina orientovaná na pozici“). V rodině, obdobně jako v zaměstnání, jsou přesně vymezeny pozice všech jejich členů. Děti jsou vychovávány více příkazy, než vysvětlováním („jez, protože to chtějí rodiče“). Dítěti je od malička vštěpována jeho pozice, jeho místo v rodinné hierarchii. Není vedeno k samostatnému přemýšlení, jeho individualita je potlačována. Jazykově dítě nemusí mnoho vysvětlovat či složitě formulovat myšlenky.
 Střední vrstva – tzv. person oriented family („rodina orientovaná na osobnost“). Jednotliví členové rodiny, tedy i dítě musí častěji vysvětlovat své postoje, chování a jednání. Dítě je od malička vedeno k verbalizaci (např. svých úmyslů). Pokud něco provede, není trestáno za důsledek jednání, ale za špatný úmysl, který musí verbalizovat. Dítě je vychováváno na základě častých zdůvodněných doporučení („jez, protože je to zdravé, obsahuje to …“).

Žádné komentáře:

Okomentovat