Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

MONTOVANÝ SKELET

Základní informace a technické specifikace skeletu

Železobetonový skelet LOB je otevřený konstrukční systém. Výroba je zajišťována individuálně dle zakázek. Je určen pro bytovou a občanskou výstavbu. S výhodou lze tento systém použít při realizování staveb v prolukách stávající zástavby a při realizování přístaveb nebo střešní nadstavby.
Základním prvkem konstrukce všech čtyř kategorií jsou rámy složené ze sloupů a průvlaků. Průvlaky jsou přes otvory nasunuty na trny vyčnívající ze sloupů. Tyto trny jsou nad průvlaky přivařeny k ocelové bodce sloupů. Stykování průvlaků se obvykle provádí mimo sloupy. Na příruby průvlaků jsou prostě uloženy stropní panely (Železobetonová deska, dutinové panely, Spiroll). Prvky nosné konstrukce jsou opatřeny ocelovými konstrukčními prvky v závislosti na použitém obvodovém plášti.
Vodorovnou tuhost konstrukce ve směru rámů zajišťují samotné rámy, které se uvažují jako dokonale tuhé. Ve směru kolmém na nosné rámy vodorovnou tuhost zajišťují ztužidla a popř. zmonolitněná stropní konstrukce. Uspořádáním nosné konstrukce je možno provést jako podélný nebo příčný nosný systém.
Systém LOB se dělí na lehký (1), střední (2), těžký (3) a pro panelovou výstavbu (PS).

Systém se skládá z těchto dílů: (prvky pro dvoupodlažní objekt)

Montovaný základ ZB nepoužit
Základová patka ZP nepoužit
Základový trám ZR nepoužit
Ztužidlo RT 290x290x5100 mm 990 kg 36 ks
Sloupy VS 290x290x3100 mm 652 kg 60 ks
Stropní panel PD 2400x150x5100 mm 1261 kg 88 ks
Mezipodesta DH 1200x140x5100 mm 1092 kg 4 ks
Průvlak RTe 290x450x7200 mm 2350 kg 32 ks
RTi 290x450x7200 mm 2350 kg 4 ks

Bude použit systém LOB 1 o modulových rozměrech:
M1=5,1 m
M2=7,2 m
strop – plná deska 150 mm
sloup 290 x 290 mm

Celková hmotnost: 274 t


Stavební připravenost

Po dokončení základových prací může nastat montáž 1.NP.
Tento systém bude navážen návěsech a věžovým jeřábem MB 50 na skladovací plochu (viz. zařízení staveniště) s ohledem na další postup prací. Při přejímce materiálu bude provedena vstupní kontrola kvality.
Průběh montáže, technologické popisy a specifikace je nutno kontrolovat a zaznamenat do stavebního deníku.

Složení pracovní čety

Pracovní četu bude tvořit 7 pracovníků:
1 vedoucí čety
1 jeřábník
2 vazači
2 svářeči
1 pomocník

Stroje, pomůcky, vybavení

Strojní vybavení:
věžový jeřáb MB 50, trafo, svářečka, rotorová míchačka
Pomůcky:
montážní žebřík, ocelové pásmo, olovnice, bezpečnostní pásy, kolečka na maltu, zednické lžíce, ocelová páčidla, hadicová vodováha, vodováha, palice, klíny z tvrdého dřeva, ocelové distanční destičky, kotevní vzpěry, závěsy pro sloupy, průvlaky, panely, nivelační přístroj

Technologický postup montáže

Sloupy
Provedeme kontrolu vertikálního a horizontálního založení. Vyrovnání výšky nivelací v celém půdorysu v místech sloupů s ohledem na nejvyšší místo. Sloup se očistí na dosedací ploše a zkontroluje se kompletnost. U obou montovaných otvorů v horní části se zapne závěs. Oba vazači nasměrují sloup a osadí ho do maltového lože. Přesné osazení se provede pomocí klínů. Po osazení zůstává sloup v závěsu. Musí být zajištěna stabilita sloupu. Poté se sundají závěsy. Následuje dovaření trnů koutovými svary. Tímto způsobem se montují nejprve rohové sloupy a poté sloupy mezilehlé.

Průvlaky
Vytvoříme váhorys na všech sloupech a provedeme kontrolu výšky záhlaví sloupu pro uložení průvlaků. Na navlhčené hlavy sloupů se nanese maltové lože. Na návěsu se pak průvlak očistí, zkontroluje kompletnost a zahákne do závěsů. Dva vazači průvlak ustálí a nasměrují trny čnějící ze sloupu do otvoru s průvlaku. Následuje montáž ztužidel. Ztužidlo, průvlak a sloup se vzájemně provaří a spoj se zmonolitní.

Ztužidla
Na místě uložení ztužidel se nanese maltové lože. Na návěsu se zkontroluje kompletnost a zapne do montážních ok. Dva vazači ztužidlo osadí a svářeči svaří v tuhý spoj s ostatními částmi průvlaku.

Panely
na ozuby průvlaků se nanese maltové lože. Panel se očistí, zkontroluje a zapne se do závěsů. Dva vazači osadí první panel ze žebříku a další potom již z osazeného panelu. Následuje zmonolitnění stropu.

Kontrola kvality

Kontrola kvality musí být prováděna průběžně. Kontroluje se především:
- délka uložení dílců a jejich stykování
- spolehlivost příčného a podélného ztužení konstrukce
- svary ve všech stycích
- zálivka styků a spár
- správnost osazení všech ocelových úchytek
- prostorová přesnost konstrukce jako celku i všech jejich nosných částí
- dodržení tolerancí dle ON 732480


Každý pracovník musí mít příslušné školení:
- jeřábník
– průkaz jeřábníka
- svářeč – základní svářečské zkoušky
- vazač – vazačský průkaz
- všichni pracovníci potvrzení od lékaře pro práci ve výškách
- Musí být dodrženo použití ochranných pomůcek: přilby, pásy, lano, pracovní obuv a rukavice, dodržování bezpečných vzdáleností, ...

Žádné komentáře:

Okomentovat