Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Červená knihovna

Červená knihovna – existovala už za našich prababiček, tehdy šlo o líbivé romantické románky pro ženy, které si zaslzely nad dojemným příběhem chudičké služky, kterou si vzal bohatý továrník, ale nejdřív museli překonat řadu překážek. V současnosti na to navazuje řada harleqienek, téma je stejné, cíl taky. Řádně dojmout čtenářku, protože ona chce být dojímána. Toho využívají i tvůrci romantických megaseriálů, peníze z toho mají tvůrci a zvyšuje se sledovanost. Nezatěžují hlavu, je o čem mluvit s kámoškou u kafe, duševně to však nikoho neobohatí. Na tuhle strunu sahají i světové autorky jako Steelová nebo Coolinsová, jejich příběhy jsou reálnější a stejně jako život, ani jejich vyprávění nemusí končit právě dobře.
Takže než kýčovitou červenou knihovnu, radši Steelovku. Podstatné však je, že v době, kdy lidi málo čtou, jsou schopni přelouskat alespoň něco.

Jackie Collinsová
Narodila se v Londýně do umělecky založené rodiny. Collinsová o sobě říká, že od dětství vášnivě ráda psala a chodila na zakázané filmy. Ve svých knihách – má jich na kontě jednadvacet – využívá drby vyslechnuté na hollywoodských večírcích a vyčtené ze společenských rubrik bulvárních časopisů. Pět románů se dočkalo filmového zpracování.
Česky vyšly i její největší bestsellery:
o Šance
o Pomsta Lucky
o Milenci a hazardní hráči
o Svět je plný ženatých mužů
o Hřebec
• Vášeň, peníze, drogy aneb Stručný obsah – v této knize nám Jackie Collinsová odhaluje životy hollywoodských hvězd a zvedá pokličku nad městem, kde touhy a ambice jsou drogou ze všech největší. Otřesná odhalení života těchto lidí naplňují každou stránku a jsou zárukou vynikající kvality tohoto světového bestselleru.
-----------------------------------------------------------
V závěru téhle otázky se zamyslete nad využitím literárních témat v jiných oblastech byznysu než je knižní trh. Knížka, film, video, dvd, počítač, oblečení, reklama.

Frank Herbert

Frank Herbert
Vystřídal řadu zaměstnání, nejdéle působil jako novinář, později spisovatel.
• Mořský drak – psychologický sci-fi thiller z blízké budoucnosti o pátrání po sabotérovi na palubě ponorky.
• Duna – román poskytuje obraz pouštní planety Arrakis, jejího složitého ekologického systému, pouštního národa Fremenů, gigantických písečných červů a vzácného koření nesmrtelnosti.
• Zelený mozek – lidé musí čelit hrozbě v podobě zmutovaných hmyzích organismů tvořících tzv. „úlovou inteligenci“.
• Vesmír – je opět psychologickým dramatem, tentokrát na palubě v kosmické lodi, v níž centrální počítač získá schopnost samostatně myslet a začne se považovat za boha.
• Heisenbergovy oči – obsahuje téma inženýrství a nesmrtelnosti
• Stvořitelé nebes
• Santagorská bariéra – vypráví o vytvoření vyšší formy inteligence v utopické komunitě lidí, kteří se zbavili vlastní individuality ve prospěch splynutí s celkem
• Šlehající hvězda – mimozemská inteligence přichází na scénu

Isaac Asimov

Isaac Asimov
Byl nejtypičtějším představitelem hlavního proudu americké sci-fi a zároveň nejslavnějším sci-fi autorem tohoto století.
• Soumrak – nejznámější povídka vyprávějící o zmatcích na planetě s několika slunci, jejíž obyvatelé poprvé po několika stech letech mají možnost zahlédnout hvězdnou oblohu.
Povídkové cykly ve sci-fi časopisech o robotech s pozitronovým mozkem:
o Základna ( Nadace ) – cyklus románů o Základně, výtvoru geniálního psychohistorika, který má sloužit k tomu, aby vymoženosti lidské civilizace v galaktické budoucnosti přetrvaly dlouhé období temna, jež má pro lidmi obydlený vesmír nastat
o Lhář - na scéně se poprvé objevuje robopsycholožka Susan Calvinová, která bude později řešit nejeden zapeklitý případ „robopsychologie“.
o Hra na honěnou
o Zbytek robotů

Velmi úspěšné byly první Asimovy romány o robotech, v nichž spojil sci-fi s detektivním žánrem:
o Ocelové jeskyně – o zločinu spáchaném na přelidněné Zemi
o Odkryté slunce – popisující vyšetřování vraždy na planetě, kde je naopak extrémně řídké osídlení
• Ani sami bohové – román o nebezpečných pokusech přečerpávat energii z jednoho paralelního vesmíru do druhého
• Cesta Marťanů
• Kupte si Jupiter
• Dvousetletý člověk
• Mluvící kámen
• Těžká planeta
• 10 x sci-fi
• konec věčnosti – komplikovaný příběh o cestách časem a organizaci Věčnost, která bdí nad vývojem lidské civilizace tím, že neustále koriguje historii.
• Fantastická cesta II: Směr mozek – je příběh o mikronautech, putujících v lidském těle

Ludvík Souček

Ludvík Souček
Autor popularizačních knih a vědecko – fantastických próz. Od poloviny 60. let se jeho zájem přesouval k dosud nerozluštěným záhadám minulosti i přítomnosti.
Vojáka z povolání, který nikdy neopustil republiku, ale o různých místech na světě píše tak věrně, jako by tam několik let žil.
• Díla Runa rider a Cesta slepých ptáků nás mají přesvědčit o tom, že mimozemšťané tady už byli, nechali tu stopy a zase přijdou…., záhady a tajemství života na Zemi a zejména ve vesmíru
• Sluneční jezero – dobrodružná historie nález pozůstatků mimozemské civilizace na Islandu a následné expedice na Mars, objevně využil postupů literatury faktu. Téma vztahu kosmických civilizací a obyvatel Země se v různých podobách promítlo i do dalších prací.
Např. :
o Povídkový soubor Bratři černé planety
o Blázni z Hepteridy

Josef Nesvadba, Richard Adams, Douglas Noel Adams

Josef Nesvadba
Autor sci-fi povídek a románů s tajemstvím.
• Tarzanova smrt, Einsteinův mozek, Výprava opačným směrem – četné obdobné prózy, užívající zpravidla ustálených vědecko-fantastických či hororových motivů.



Richard Adams
Obohatil fantastickou literaturu o dobrodružné a alegorické příběhy z imaginárních zemí, často se zvířecími hrdiny. Nejslavnější je jeho prvotina
• Daleká cesta za domovem



Douglas Noel Adams
Patří k nejznámějším autorům science fiction a je populární mezi internetovou komunitou.
• Stopařův průvodce po Galaxii – který se stal populární ve Velké Británii hlavně díky vysílání v BBC
• Restaurant na konci vesmíru
• Detektivní kancelář Dirka Gentlyho
• Dlouhý, temný čas svačiny duše

Jules Verne

Jules Verne
Zakladatel moderního vědeckofantastického románu. Hrdinové jeho románů jsou chytří, vzdělaní, stateční a čestní lidé, kteří dovedou zvládat obtížné situace, sílu svého rozumu a dovednosti. Autor píše o technických objevech, které v jeho době ještě neexistovaly, v jeho knihách se musíme obdivovat jeho hlubokým znalostem geografie, přírodovědy, chemie, fyziky i dalších věd. mezi jeho nejznámější díla patří
• Dvacet tisíc mil pod mořem
• Tajuplný ostrov - Tajuplný ostrov se skládá ze 3 dílů: I. Vzdušní trosečníci, II. Opuštěný a III. Tajemství ostrova. Za války severu proti jihu uprchne ve větrné smršti z jižanského zajetí skupina pěti američanů. Jejich balón je zahnán nad moře, ztroskotá a uprchlíci se zachrání na pustém ostrově v Tichém oceánu (I, 1-2). Po zajištění holého života (I, 3-8) využijí trosečníci všech svých vědeckých a technických znalostí a přírodních podmínek Lincolnova ostrova k vybudování utopické kolonie, jež polidští lidoopa Jupa a učiní znovu člověkem trestance Ayrtona, nalezeného na ostrově Tábor (Maria Theresa) (I, 9 - II, 19). Společně ubrání ostrov před útokem pirátů (II, 20 - III, 13), ale ani umírající kapitán Nemo, který jim v kritických chvílích tajně pomáhal nemůže odvrátit sopečnou katastrofu, jež ostrov zničí (III, 15-19). Před smrtí hladem a žízní na jeho posledním skalisku je zachrání jachta Duncan, přijíždějící pro Ayrtona. Po návratu do Ameriky společně založí ve státě Iowa utopickou kolonii a nazvou ji Lincolnův ostrov (III, 20).
• Děti kapitána Granta
• Cesta kolem světa za 80 dní
• Pět neděl v balóně
• Dva roky prázdnin
• Cesta na měsíc
• Vynález zkázy - V tomto vědecko - fantastickém románu píše Verne o vynálezci Thomasi Rochu, který vynalezl bleskomet. Už však svůj rozum neovládal a stával se šílencem. Jeho ošetřovatel Gaydon se jmenoval pravým jménem Simon Hart. Hrabě ď Artigas měl zájem o bleskomet. Byl to však vůdce pirátů. Piráti unesli vynálezce i jeho ošetřovatele. Uvěznili je v nitru vyhaslé sopky Back Cupu. Simon Hart poslal v soudku dopis, v němž píše o místu, kde se nacházejí. Za několik dní přijela ponorka a snaží se je zachránit. Avšak v tuto chvíli se zrovna vrací ponorka pirátů.Zničili ponorku, zachránili jen Thomase Rocha a ošetřovatele. Zanedlouho se objeví lodě a piráti používají proti lodím bleskomet, jež řídí Thomas Roch. Bleskometem už byla potopena jedna loď. Avšak druhá loď vyvěsila vlajku jeho vlasti - Francie. Thomas nemůže vystřelit na vlajku své vlasti. Uteče dovnitř sopky a za chvíli se ozve výbuch. Sopka byla bleskometem zničena. Jediný Simon Hart přežil katastrofu.

Vladimír Páral

Vladimír Páral
Autor začal psát sci-fi. Děj knížek se odehrává v daleké budoucnosti, ale lidé, byť obklopeni technickými vymoženostmi mají stejné potíže jako v současnosti.
• Válka s mnohozvířetem vytahuje ekologické problémy, které si lidé udělali svou lhostejností sami, a teď to vypadá, že na to dojedou, husté mazlavé chuchvalce je všechny pohltí…. Samozřejmě, musí to dobře dopadnout.
• V Zemi žen je parodován rozrůstající se feminismus, takže ženy zavřou muže do rezervací a chovají je tam jako živé konzervy spermatu. Ne všem se však tento způsob reprodukce zamlouvá, a tak vznikne mezi ženami vzpoura a ty rozumné zlikvidují extremistky, žena a muž prostě patří k sobě, i když se občas hádají.
• V Pokušení AA-ZZ - jsou vzorky lidí ze všech společenských vrstev, kteří jsou názorově, povahově i společensky odlišní vystavení pokušení prodat svou planetu mimozemšťanům. V takhle vypjaté situaci se lidé dokáží spojit proti společnému nebezpečí a neprodají.
Poslední etapa autorovy tvorby klouže k pornu. Sex byl sice od jeho mládí hlavní náplní jeho knih, nyní však napsal dvě knížky, v nichž si kamarádky pořídily bordel a snaží se ho vést na stále se zvyšující profesionální úrovni. Děj tam sice je, ale poněkud se ztrácí v barvitých erotických scénách.
• Playgirls I a II

Joanne Kathleen Rowlingová

Joanne Kathleen Rowlingová
Před námi rozvíjí pohádkový příběh malých čarodějů, kteří tu žijí s námi mudly, jak nás nazývají. Mají však svůj zvláštní svět a stejně jako lidé musí bojovat se zlem,které chce jejich svět ovládnout. Harry Potter je čaroděj, který se svými přáteli již pět dílů bojuje se zlem představovaným lordem Voldemortem, který kdysi zabil jeho rodiče. V pěti dílech zatím zvítězil Harry, jak to bude v šestém možná neví ani autorka, která se díky svému nápadu zařadila mezi slavné a bohaté. Její knížky jsou překládány snad do všech jazyků.
• Harry Potter a Kámen mudrců – r.2000
• Harry Potter a Tajemná komnata – r.2000
• Harry Potter a vězeň z Azkabanu – r.2001
• Harry Potter a Ohnivý pohár – r.2003
• Harry Potter a Fénixův řád – r.2004
• Harry Potter a princ dvojí krve – r. 2005

J. K. Rowlingová prohlašuje, že o Harrym Potterovi napíše 7 knih a ani o jednu víc.

Joanne Kathleen Rowlingová

Joanne Kathleen Rowlingová
Harry Potter je promyšleným dílem. Překvapuje pevnou stavbou a vrstevnatostí, která dovoluje nejrůznější interpretace. Primárně jsou Harryho příběhy určeny dětem, přesto je hltají i dospělí. Ale proč právě Harry Potter je tak populární? Protože přihrádku dětské četby překračuje. Autorka cyklu je sečtělá a mistrně využívá postupy z „dospělé“ literatury.

Rowlingová bývá někdy poměřována s Tolkieenovým Pánem prstenů. Určité styčné body zde existují. S nadsázkou lze říci, že kdo se zapletl s žánrem fantasy, zapletl se i s Tolkienem. Jenže zatímco Tolkien vypráví mytickou ságu, Rowlingová se drží při zemi.

Dalším populárním žánrem v současnosti je sci –fi – vědeckofantastická literatura nebo film. Děj se odehrává většinou v budoucnosti, díky stroji času se člověk může přenést i do minulosti, hrdinové jsou vybaveni technikou, jaká dosud neexistuje, ale problémy mají stejné jako včera, dnes i zítra.
SCI-FI LITERATURA
- Vědecko-fantastická literatura je jakási literární laboratoř, která zkoumá reakce člověka na uměle vytvořené prostředí.
- Autor na vědeckém podkladě rozvíjí svou fantazii.
- Je založena na znalostech vědy a techniky a snaží se domyslet, jaký vliv bude mít věda na život člověka.

Populární = pokleslá literatura.

Populární = pokleslá literatura.

Populární = známý, oblíbený

Populární literatura je spjata s moderními žánry masové komunikace ( komiks, detektivka, populární píseň, televizní seriál ).struktura žánrů populární literatury má několik příznačných prvků: dominuje v nich napínavost, zobrazování neobyčejných životních osudů a dramatických událostí s cílem pobavit čtenáře a působit na jeho city.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Co to znamená populární? Kdy, kdo a čím se může stát populárním? Je to navěky, nebo jen pomíjivá záležitost. Co je to aut, in, celebrita a další pojmy, které se pojí s popularitou? Odpovězte si sami.
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Fantazy literatura – návrat k mýtům? Čtenáři jsou už v posledních letech přesyceni romány o realitě, v níž sami žijí, chce to něco nového. Stejně jako do módních vln oblékání se vracejí prvky, které už tady byly, i do literatury se vrací zájem o tajemné bytosti, které tu s námi žijí, dokážou nám pomoci, nebo taky pořádně ublížit. Fantazy literatura připomíná dávné mýty, kterými si lidé odpovídali na otázky, na něž nemohli znát odpověď . Vytvořili si bohy a nadpřirozené bytosti. Ty pak přešly do pohádkového světa. Fantazy literatura připomíná jak mýty, tak pohádku, rozlišuje dobro a zlo, nechává je spolu bojovat a přes veškeré napětí a překážky dobro vítězí. Příkladem může být

John Ronald Reuel Tolkien

John Ronald Reuel Tolkien
Anglický spisovatel,. Příběhy o hobitovi vyprávěl svým dětem jako pohádky, později se na radu přátel rozhodl své fantazie zpracovat knižně. Jeho knihy měly velký úspěch mezi mládeží i dospělými. Kromě vědeckých prací jsou nejznámějšími díly právě „Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky“, Tolkienova trilogie Pán prstenů. Dobro tu reprezentují hobiti, elfové, bílý čaroděj, zlo skřeti, trolové a Saruman se Sauronem – černí čarodějové. Lidé, jak jinak, jsou mnohdy na vahách, přidají se však na tu správnou stranu. S napětím sledujeme, jestli se hlavnímu hrdinovi hobitu Frodovi podaří přenést prsten zla do Mordoru a zničit ho tam. Věrohodnosti dodávají knize historické pasáže, popis kultury a tradic všech zúčastněných společenstev, podrobné mapy apod. Čtenář má nabýt dojmu, že vše skutečně existovalo.
Zatímco Tolkien navazuje na mýty,
• Příběhy z čarovné říše
• Pán prstenů – Společenstvo prstenu
-- Dvě věže
-- Návrat krále

Sociální balada - Jiří Wolker , Petr Bezruč

Sociální balada
Reaguje na nějaký společenský problém. Jedna z prvních patří Nerudovi
• Dědova mísa – lekce pro všechny, děti se k vám budou chovat tak, jak vidí vás chovat se k rodičům.
– sociální balada vnáší nové prvky, syn pro svého otce vyrábí dřevěné koryto, neboť dědovi se třesou ruce a všechno nádobí rozbil. Při práci ho pozoruje jeho malý syn a ptá se otce, proč vyřezává koryto. Otec mu to vysvětlí. Syn si uvědomí, že i on jednou bude starý a bude odkázán na pomoc syna. Syn klečí před svým otcem a políbí mu ruku.

Jiří Wolker
Píše soc. balady ve sbírce
• Těžká hodina – Balada o očích topičových, Balada o nenarozeném dítěti a Balada o snu. Ve všech je řešen problém chudých, své práci dávají vše, zdraví a nakonec i život, nemohou si dovolit dítě, protože by ho neuživili a mají sny o společnosti, ve které bude všem dobře.

Petr Bezruč
Řeší ve svých baladách sociální a národnostní problémy na Ostravsku. Nejznámější je
• Maryčka Magdónová, o dívence, která spáchala sebevraždu skokem z mostu do Ostravice, protože neunesla hanbu, zatkli ji pro pár dřívek nasbíraných v panském lese, chtěla, aby se její malí sourozenci aspoň zahřáli.
Románová balada
Próza se stejnými znaky jako báseň, má pasáže lyrické i epické, poukazuje taky na společenské problémy.

Patří sem Ivan Olbracht
• Nikola Šuhaj loupežník - baladický román odehrávající se v Podkarpatské Rusi ve vesnici Koločava na konci 1. světové války
Román má 2 dějová pásma (2 roviny)
1) Skutečný příběh: Nikola Šuhaj loupežník je vojenský zběh, zloděj, vrah. Byla na něj vypsána odměna. Byl zabit.
2) Pověra: příběh založen na pověře o nezranitelnosti o muži, který bohatým bral a chudým dával. Nikdy nikoho nezabil (jen v sebeobraně nebo ze spravedlivé msty). Všechny kulky se mu vyhýbaly, byl očarován. Miloval Eržiku

Nikola Šuhaj loupežník byl zabit sekerou do hlavy zezadu svým kamarádem (zezadu proto, protože se mu kamarád nechtěl dívat do očí).
Obsahuje prvky lidové slovesnosti, prolíná se rovina epická a lyrická.

Od francouzské balady k dnešku.

Od francouzské balady k dnešku.


Charakteristika žánru

Balada je lyrickoepická báseň s pochmurným dějem a zpravidla tragickým koncem, mohou v ní vystupovat nadpřirozené bytosti, které negativně ovlivňují osud hrdiny. Původní balady vycházejí z lidové kultury ovlivněné nejrůznějšími pověrami.

Evropské kořeny balady

Vycházíme z díla

Francoise Villona, francouzského renesančního básníka, rebela a bohéma, díky svému způsobu života a vyjadřování pokládán za 1. prokletého básníka. Dokázal se svými posměšky trefit do bolavých míst těch nahoře. Jeho básně jsou nazývány jako villonská balada, je jenom lyrická, má pravidelnou stavbu a na konci slok je verš, který vyjadřuje hlavní myšlenku – říká se mu poslání. Připomíná refrén v písních, protože se pravidelně opakuje. Jeho balady najdeme ve sbírkách
o Malý a Velký testament - sepsal je v době, kdy měl být popraven za vraždu, kterou nespáchal. Byl omilostněn na přímluvu vlivného šlechtice
- ve svém díle Velký testament se zamýšlí nad životem a své činy omlouvá chudobou a osudem. Malý testament tvoří verše ironické a satirické.

Česká balada

Jednou z prvních je Čelakovského
• Toman a lesní panna - je inspirována lidovými pověrami, vírou, že některá místa přinášejí lidem neštěstí, že existují nadpřirozené bytosti. Toman jede za svou milou do hájovny, sestra ho varuje, aby minul Doubravu, jeho dívka však slaví zásnuby s jiným, nešťastný Toman se pustí přes Doubravu, tam potká lesní pannu na jelenu, ta mu slibuje, že s ní zapomene na všechno trápení, Toman bezhlavě jede za ní a….kůň se vrátí domů sám.
- je tam silné dramatické napětí, taky typické pro baladu. Báseň najdeme ve sbírce Ohlas písní českých.

Dalším tvůrcem balad je Erben
• jeho Kytice přilákala i filmaře. Všechny jeho balady vyjadřují myšlenku, že za každé provinění vás stihne trest, nadpřirozenu nelze odporovat. Špatně dopadla matka z
o Polednice, která vystavila své dítě nebezpečí a volala na ně nadpřirozenou bytost, sama si hrůzou udusila vlastní dítě. Matka z
o Pokladu prožila rok hrůzy , sebeobviňování a výčitek, protože dala přednost bohatství před dítětem. Dívce z
o Vodníka vodník zabil dítě, protože několikrát neposlechla. Dívku ze svatebních košilí zachránily jen vážně míněné modlitby, jinak by ji její milý, respektive jeho duch, roztrhal.

Balady píše také Jan Neruda najdeme je ve sbírce
• Balady a romance – stírá rozdíl mezi formou balady a romancí. ( balada = ponurý děj, tragický konec; romance = lehce humorná, je lyricko-epická báseň, milostné téma, má skončit dobře ). Balada u Nerudy může mít i humorné prvky a naopak.
• Balada májová – mladá dívka prosí za májového večera sv. Petronilu, aby jí dala chlapce , ale nechce zrzavého. A sv. Petronila ji odpovídá, že ženichů je málo, protože je ve vesnici mnoho dívek, a že na ni zbyl jenom zrzavý. Nakonec si bere i toho zrzavého.

Karel Poláček

Karel Poláček
• Muži v ofsajdu - kniha o fotbalových fanoušcích. Vypravuje o osudech otce a syna, stoupenců žižkovské Viktorky a pana Načeradce, majitele obchodu s gumáky a konfekcí, příznivce Slávie. Poláček, který sám fotbal nemiloval, výtečně vystihl psychologii fotbalových fanoušků.
• Hostinec u kamenného stolu - nenáročný románek bez hlubšího společensko-kritického zaujetí vyprávějící o letních hostech jednoho malého lázeňského městečka. Kniha byla vydána za okupace.
• Dům na předměstí - Je to příběh majitele domu, který zneužívá své moci k znepříjemňování života nájemníků. Vlastnictví rozpoutá v "malém člověku" vlastnické pudy, z nájemníků se snaží vyždímat co nejvíc, udělá si z nich objekt své touhy po moci. Trápí je vyhláškami, nařízeními, zákazy. Stejnou hrůzovládu rozpoutá i ve své rodině.
• Bylo nás pět - Píše ji v době čekání na transport, v době pro něj nejtěžší. V knize se vrací do okresního města svých dětských let. Vykouzlil zde svět viděný dětskýma očima, svět plný drobných směšností a klukovských kousků. Sledujeme příběhy 5členné klukovské party od jara do jara. Na tento klukovský rok navazuje závěr knihy, vypravuje o blouznění malého vypravěče o Indii, podnícenou návštěvou cirkusu. Tato poslední Poláčkova práce je mistrovskou ukázkou práce s jazykem. Vypravěčem je Petr Bajza, syn místního obchodníka - sám autor. Svět klukovských zájmů je líčen v jazyku chlapců, ale spisovně. Poláček stále míchá přirozené klukovské vyjadřování s nepřirozenou školskou češtinou. Projevuje se to zvláště ve stavbě souvětí.

Svatopluk Čech

Svatopluk Čech
Prozaik, básník – lyrika ( o ničem )
-- epika ( dá se o ní bavit )
Oživoval dobu husitskou.
Redaktorem časopisu Květy.
• Evropa – dramatická epická báseň, alegorie, upozorňuje na nebezpečí anarchie ( na Evropu navazuje epos Slavie – alegorie o sporech mezi Slovany ).
Alegorie = nepřímo vyjadřuje děje, vlastnosti lidí nebo abstraktní pojmy.
• Husita na baltu – husita představuje neohroženého, nebojácného člověka, který bojuje za svou pravdu a právo
• Lešetinský kovář - sbírka; vesnická témata. Příběh kováře, který vede vzporu venkovanů proti německému majiteli kovárny
• Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. Století -
Pan Brouček se octne v opilém snu v husitské Praze, a to právě v době, kdy je obležena Zikmundovým vojskem a kdy se schyluje k bitvě na Vítkově. Husité dovedou Broučka k Žižkovi, aby o něm rozhodl. Naštěstí se však Brouček probudí a vidí, že je v prázdném sudu na dvoře hradčanského hostince Vikárky. V noci si totiž spletl cestu, místo na ulici vyšel na dvůr a do sudu spadl.
• Pravý výlet pana Broučka do Měsíce - satira na Lumírovce, obyvatelé Měsíce, kteří žijí jen z vůně květin a jsou naprosto odtrženi od života.

Vladislav Vančura

Vladislav Vančura
• Pole orná a válečná - útržky dějů, obrázky ze života degenerované šlechtické rodiny, kniha je protestem proti válce. Nesmyslnost vytváří v
závěru knihy groteskní scénou. Se všemi vojenskými poctami je pochován jako neznámý vojín idiot František Řeka, vrah, pohůnek z velkostatku.
• Pekař Jan Marhoul – román líčí tragický osud zchudlého pekaře, který doplatil na svou dobrotu a lidskost ve světě plném sobectví a nenávisti

• Rozmarné léto – humorná novela zobrazuje klidný život tří přátel, Antonína, Důry, abbé Rocha a důstojníka Huga, v Krokových Varech, jejichž idylické, ale poněkud stereotypní životy naruší příjezd kouzelníka a lanochodce Arnoštka a jeho chráněnky, krásné Anny. Lyrický příběh jemně útočí na maloměšťáckou přízemnost.
• Markéta Lazarová – baladicky laděný příběh ze středověku
• Útěk do Budína
• Jezero Ukevere
• Tři řeky
• Obrazy z dějin národa českého
• Kubula a Kuba Kubikula – pohádky pro děti

Vančura užívá vznešeného jazyka, který kontrastuje s obsahem, všechny postavy jsou zcela záměrně ošklivé. Není tam nic kladného, ani postava.

Jaroslav Hašek

Jaroslav Hašek
Prozaik a žurnalista.

• Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války -
1. díl - V zázemí
2. - 4. díl - Na frontě, Slavný výprask, Pokračování slavného výprasku;
4. díl dokončil přítel Karel Vaněk.

- I. díl začíná dialogem Josefa Švejka s paní bytnou Millerovou těsně po Sarajevském atentátu. Pak pokračuje Švejkovými příhodami např. u před obvodní komise, v blázinci, v nemocnici, ve vězení, ve službách německého feldkuráta Otto Katze (polní kněz), který pak Švejka prohrál v kartách s německým nadporučíkem Lukášem, se kterým pak Švejk odjíždí na frontu v tzv. Budějovické anabázi.
Další díly: V zázemí, Na frontě, Slavný výprask, Pokračování slavného výprasku. Děj se odehrává v přední linii rakouské armády na srbské a ruské frontě, kde se Švejk dostane do zajetí. Je obžalován z vlastizrady a má být popraven. Nakonec se vrací ke své marškumpanii.

Švejk jako literární typ:
o jeho chování, výroky a činy jsou často mnohovýznamové. Je stěží poznat, zda je to prostomyslný dobrák, úředně uznaný blb, ulejvák, vychytralý filuta nebo moudrý blázen.

o je neustále aktivní v jednání i v řeči, nic ho nevyvede z míry, v každé situa¬ci zachovává klid a rozvahu. Má vždycky poslední slovo.

o do puntíku plní rozkazy nadřízených a tím je přivádí k zuřivosti.

o je to lidový typ, který nemá obdoby ve svět. lit,, hloupý Honza z pohádek ... Ve styku s představiteli války pomáhá vyvolat situace, které veškeré"hodnoty" starého světa zesměšňují. Ve styku s lidmi, kteří jsou stejně jako on posti¬ženi starým světem, je jeho postoj humorný.

Román je psán jako sled volně přiřazených dějových epizod. Vedle dokumentaristických postupů tu najdeme řadu přísloví a průpovídek, jejichž cílem je válku zesm욬nit. Komického efektu dosahuje autor ironií, parodií, nadsázkou, asociacemi. Jazyk - hovorový, obecná čeština, slang, vulgarismy, zkomoleniny.

o Feldkurát Katz – pil, hrál karty, kouřil, záporná, ale dobrá postava
o Nadporučík Lukáš – ke svému nadřízenému se chová hnusně, ponižuje ho, nikdy nepřizná svou vlastní chybu, zodpovědnost vždycky svede na někoho jiného
o Poručík Dub – tupec na entou, malý, agresivní, uřvaný, byl učitel, tahleta postava je napsaná podle skutečnosti, je Čech a dokázal ubližovat svým lidem: „kam vítr, tam plášť“.

Všichni ti co jsou dole mají plus, všichni ti co jsou nahoře mají jedno velké plus.

Švejk byl hodně fikaný.
• Můj obchod se psy a jiné humoresky, Trampoty pana Tenkráta – předválečné soubory povídek
• Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona – dělá si srandu z politiky, jde o mystifikaci ( schválně nás uvádí v omyl )

Humor a satira v české literatuře.

Humor a satira v české literatuře.

Satira = využívá humoru a komiky ke kritice lidských charakterů nebo poměrů ve společnosti.
= kritizuje nedostatky ve společnosti, formou ironie, nadsázky, vtipu sarkasmu


Nejstarší české satiry vznikají v polovině 14. století. Patří k nim i původně náboženská hra „Mastičkář “ – podvodník s léky. Vypráví o 3 Mariích, které jdou ke Kristovu hrobu, aby nabalzamovali jeho tělo, a cestou se staví na trhu, aby nakoupili vonné masti. Autor se zde soustřeďuje na vylíčení podvodníků s léky a mastmi.
Text zaujme nespisovnou češtinou a komikou. Aby mastičkář zaujal zákazníky, provede dokonce zázrak. Vzkřísí z mrtvých Abrahamova syna tím, že mu nalije na zadek kvasnice ( mast ). Scéně odpovídá i jazyk nižších vrstev i s vulgarismy.

Satira byla oblíbenou formou ve středověku. Satira = z latiny „všehochuť “, „směs“ . původně posměšná báseň kritizující společenské nebo osobní vady. Dnes je satira chápána jako každé literární dílo, které využívá humoru nejen k zesměšnění, ale i ke kritice.
Nejvýznamnější skladbou 14. století je Hradecký rukopis. Skládá se z částí:
- Desatero kázanie božie
- Satiry o řemeslnících a konšelích
- bajka O lišce a džbánu

Desatero kázanie božie – veršované kázání, které napadá všechny hříšníky, kteří se provinili proti desateru. Zvláštní pozornost věnuje šizení a okrádání.
Satiry o řemeslnících a konšelích – kritika nepoctivosti a okrádání.
Bajka O lišce a džbánu – veršovaný příklad, který poukazuje na to, že i chytrá liška může na svou chytrost doplatit.

Významnou satirickou skladbou je též Podkoní a žák – student se hádá s panským sluhou, kdo z nich se má lépe. Nakonec vychází najevo skutečnost, že jsou na tom oba dva stejně špatně.

Karel Havlíček Borovský

Karel Havlíček Borovský
Je básník a hlavně novinář.
• Epigramy ( Církvi, králi, vlasti, múzám, světu ) – soubor epigramů
• Tyrolské elegie – žalozpěvy, básnický popis Havlíčkova zatčení, přes země Alp až do Brixenu. Osobní zážitky líčí vtipně a humorně, jsou mu prostředkem, aby mohl humorem a ironií napadnout rakouskou policii.
• Křest sv. Vladimíra - nedokončeno, kritika absolutistického mocnáře a církve, která mu posluhuje. Zpracoval zde historii přijetí křesťanství na Kyjevské Rusi. Čerpal z Nestorových Letopisů ruských. Svůj odklon od pohanství dali obyvatelé Kyjevské Rusi najevo tím, že utopili v Dněpru slovanského boha Peruna. V díle vystupuje Perun jako živý starý člověk, který je nespokojen se svou službou u cára Vladimíra. Stěžuje si na svou službu, na málo peněz. Je špatně placeným sluhou absolutistického mocnáře. Odmítne cáru Vladimírovi zahřmít na jeho svátek. Za to je vláčen za koněm a utopen. Církev si stěžuje u cára, že lid neposlouchá a přestal se bát a chce nového boha. Je vypsán konkurz na nového boha.
• Král Lávra - předlohou mu byla irská pohádka. Havlíček záměrně zdůrazňuje, že jde o jinou zemi, panovníka, ale některé podrobnosti
ukazují autorův záměr kritizovat Rakousko např. karlovarská banda, basista Červíček. Takzvaný dobrotivý panovník měl jednu vadu. Jednou ročně nechal oběsit svého holiče, aby neprozradil, co skrývá pod dlouhými vlasy. Až na syna vdovy, za kterého prosila jeho matka, toho neoběsil. Podmínkou však bylo neprozradit jeho tajemství. Kukulína tížilo však tajemství a našeptal jej vrbě. Kolemjdoucí čeští muzikanti, kteří šli hrát na bál, uřezali z vrby kolíček pro basu pana Červíčka. Basa hrála na bále: "Král Lávra má dlouhé oslí uši, král Lávra je ušatec". Tajemství bylo prozrazeno a na závěr Havlíček konstatuje, že dlouhé oslí uši ke koruně sluší. Tato jediná slabost způsobuje smrt každému, kdo pozná, že na trůnu sedí osel.

Karel Čapek - protifašistická díla

– protifašistická díla , konec 30. let
Období je ovlivněno hrozbou války.
o Hovory s TGM
o Život a dílo skladatele Foltýna – poslední román nestačil dokončit
o Válka s mloky – utopistický román – fejeton, Čapek sám říká, že nejde o utopii, ale o alegorii fašismu. Lidé si vypěstovali mloky, aby je mohli využívat ke svému prospěchu, mloci – symbol člověka, který žije zmechanizovaným způsobem života, symbol nemyslícího davu. Tato levná pracovní síla se nakonec obrátí proti člověku a ohrožuje jeho existenci. Román je satirou na soudobou politiku, prodejnost tisku, na zkorumpovanost věd, na umění vyrábějící kýče apod.
o Bílá nemoc – drama, konflikt humanisticky smýšlejícího lékaře Dr. Galéna s diktátorem , který rozpoutá válku. Dr. Galen „nehrdinský hrdina“ léčí chudé zdarma, bohaté pod podmínkou, že zastaví válečné zbrojení. Po baronu Krügovi je nemocí zasažen i maršál. Když se rozhodne zastavit válku, je Galén, nesoucí mu lék ušlapán sfanatizovaným davem. Hl. myšlenka – sebeušlechtilejší jedinec je slabý v boji proti organizovanému násilí
o První parta – román o věrném kamarádství a hrdinství boj o záchranu zasypaných havířů
o Matka – žena, dárkyně života, ztratila v zájmu vědy a válečných konfliktů všechny své blízké, manžel jako voják uposlechl nesmyslného rozkazu, syn Ondra, lékař, zahynul v boji se žlutou zimnicí, Jiří jako letec překonal výškový rekord, ale zaplatil za to životem, dvojčata Petr a Kornel zemřeli v občanské válce, každý na jiné straně barikády, Přesto nakonec posílá svého nejmladšího syna toníka do boje proti nepříteli, když slyší že umírají usmrkané děti
o Život a dílo skladatele Foltýna – vydáno posmrtně jako torzo, psych. Román řeší problém umělecké morálky

Karel Čapek - novinářská práce, cestopisy, fejetony

3. období - novinářská práce, cestopisy, fejetony - přelom 20. a 30. let
Styl z Lidových novin se projevil i v kratších prózách, má osobitý pohled na všední věci.
Cestopisy:
o Cesta na sever, Italské listy
o Aniglické listy, Výlet do Španěl
o Obrázky z Holandska -
Povídky:
o Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy - nejsou to pravé detektivní příběhy, ale něco mají společného. V každé se stal zločin. Tradiční postup detektivky má, ale chybí např. pachatel, neboť Čapka zajímá něco jiného.
o Devatero pohádek - v souboru pohádek jsou spojovány tradiční pohádkové motivy s reáliemi soudobého světa
o Dášenka čili Život štěněte

Karel Čapek - filosoficko-psychologická trilogie

- filosoficko-psychologická trilogie - polovina 30. let
Romány trilogie na sebe nenavazují dějově, souvisí pouze teorií poznání.
o Hordubal - hlavním hrdinou jednoduchého příběhu je obyčejný sedlák, který odchází do Ameriky za prací, aby si přilepšil. Domů se vrací s úsporami. Po návratu zjistí, že mu žena byla nevěrná s čeledínem.
Hordubal je velice vnitřně zranitelný, ale na povrchu je velice tvrdý. Prožívá osobní krizi a on smrtelně onemocní. Téměř umírající je manželkou a čeledínem zabit.
o Povětroň - u lůžka umírajícího letce sedí 3 lidé: jeptiška, jasnovidec, básník. Chtějí rekonstruovat jeho osud. Jsou zde 3 odlišné verze života.
o Obyčejný život - starý železničář na penzi přehodnocuje svůj život. Konstatuje, že tento život byl docela obyčejný, pracovitý a mírně šťastný. Je donucen zamyslet se hlouběji a uvědomuje si, že ten život nebyl tak obyčejný, jak se mu zdálo. V různých momentech života byl různý.

Karel Čapek - utopie - počátek 20. let

2. období - utopie - počátek 20. let
Patří zde romány a dramata, ve kterých varuje před zneužíváním vynálezů k ovládnutí světa.
o R.U.R. – „Rossum´s Universal Robots“ - divadelní hra ovlivněná utopismem přeložena do všech jazyků. Slovo robot vymyslel Čapek
(rozumoví univerzální roboti). Na Rozumově ostrově je továrna na výrobu umělých lidí. Stroje jsou k nerozeznání od lidí, ale chybí jim cit. Roboti jsou levnou pracovní silou. A lidé si na to zvyknou a dají jim do rukou zbraně. Roboti se však vzbouří a mnoho lidí zabijí. Obklopí továrnu, chtějí vyjednávat, nechají žít jen stavitele Alquista a chtějí po něm návod na jejich výrobu. Při jednom pokusu se zjistí, že jde o roboty muže a ženu - Prima a Helenu - a že existuje mezi nimi cit. Koloběh života je zachráněn.
o Věc Makropulos - utopie. Divadelní hra řešící otázku prodloužení lidského věku. Hra začíná v době Rudolfa II., kdy Řek vynalezne elixír
dlouhověkosti. Ten dá vypít své krásné dceři, operní zpěvačce a ta žije 300 let. Mění si jména, muži ji nudí, nic ji nebaví, je unavená, vyprahlá, vše ví. Zjišťuje, že už nechce žít. Návod dá mladé dívce. Ta však vidí, co to s ní udělalo a návod spálí.
o Továrna na absolutno - román, fejeton o objevu karburátoru. Dokonale spaluje hmotu, ale přitom se objevuje absolutno. Přináší sebou ráj na zemi, avšak nadprodukce je trochu nezvládnutelná. Místo, aby lidé využili ráje, obrátili se proti sobě, válčí spolu i sousedé, ani neví proč. Do toho vstupuje místní strážník se zprávou, že poslední karburátor byl zničen.
o Krakatit - román o vynálezu výbušniny nesmírné síly. Ing. Prokop s ní dělá pokusy a malé množství mu vybuchne. Je těžce zraněn a ztratí paměť. Potká ho přítel Tomeš, vezme ho s sebou a ukrade mu vzorec na výrobu. Prokop si začne vzpomínat. Nakonec se k výbušnině dostane a varuje Tomeše, ten ho však neposlouchá. Prokop je svědkem zničení továrny a města. Potkává ho stařenka (Bůh) a říká mu, že je za to zodpovědný a že už nikdy nevynalezne nic velkého, jen malé věci, jenž člověku poslouží.
o Ze života hmyzu - div. hra s bratrem Josefem. Je to alegorie lidského života. Na životě hmyzu předvádí špatné lidské vlastnosti - poživačnost, záhalka, honba za majetkem, válečné srážky, závist, sobectví. Toto hmyzí hemžení pozoruje člověk-tulák. Trpce ho komentuje a spěchá do lidské společnosti.

Karel Čapek

Karel Čapek
Představitel demokratického proudu české literatury mezi dvěma světovými válkami. Narodil se v Malých Svatoňovicích. Jeho otec byl lékař. Měl 2 sourozence: sestra Helena se věnovala hudbě, hrála na klavír a psala o svých bratrech; bratr Josef byl malířem. Karel byl často nemocný a rodina ho hýčkala. Studoval na gymnáziu. Chtěl být doktorem, avšak choroba mu to neumožnila. Měl obrovské znalosti z přírodních věd, lékařství, a proto šel studovat filozofii do Prahy, Berlína, Paříže, kde získal doktorát z filozofie. Až do své smrti pracoval v redakci Lidových novin. Za Čapka to byly nejlepší noviny. Na konci svého života byl terčem fašistické pravice, jelikož varoval na situaci v Evropě. Roku
1938 onemocněl, vzdal život, zemřel jako "první oběť fašismu u nás". Měl
mnoho nabídek na vystěhování, ale odmítl.

Tvorba:
o velký humanista, demokrat
o má rád obyčejného člověka
o měl obrovský pozorovací dar
o nenáviděl války, násilí a odmítal revoluci
o hledal odpověď, zda existuje relativní nebo absolutní pravda varoval před mírou civilizace
o měl strach, jelikož civilizace jde kupředu rychleji než lidská morálka volá k zodpovědnosti vynálezce
o varuje před fašismem

Karel Čapek - moderna

1. období - moderna
Většinu děl píše s bratrem Josefem. Vyznává se z uměleckých lásek a nelásek, posmívá se umění, měšťácké morálce, malosti, pokrytectví, pokleslému vkusu, folklóru, ženské marnosti. Užívá nadsázky, grotesky, parodie, jako by chtěli zachytit uměleckou tvář té doby např.
o Krakonošova zahrada, Zářivé hlubiny a jiné prózy
o Boží muka
o Trapné povídky
o Loupežník - divadelní hra oslavující mládí, spontánnost, elán, odvahu, drzost. Mládí se staví proti pokryteckému staršímu věku. Symbolem mládí je loupežník - mladý chlapec přichází k vile obehnané vysokou zdí. Za ní drží profesor svou mladší dceru Mimi v izolaci. Nechce, aby se zkazila. Loupežnik se pouští do boje, aby ji zachránil a postupně zdolává překážky. Podaří se mu to, ale on odchází za dalšími svými výboji.

Divadlo V+W U Nováků Praha

Divadlo V+W U Nováků Praha

- divadlo humoru a satiry
- první hra po válce: Pěst na oko
- nic nového již nepsali, hráli staré hry nebo používali hry jiných autorů
- uvedli u nás první muzikál- americký Divotvorný hrnec
- 1948 Voskovec se vrací už natrvalo do USA, místo něho nastupuje Miroslav Horníček


Budovatelské drama

- tematika stejná jako u budovatelských románů
- např. Vašek Káňa - Parta brusiče Karhana nebo Rychlé frézy


Období 1956 - 1968
- považováno za zlatý věk českého divadla
- vznikají tzv. divadla malých forem = autorská amatérská divadla
- počátky tvoří pořady Jiřího Suchého a Ivana Vyskočila v pražské Redutě

Semafor - Studio Ypsilon

Semafor -,,7 malých forem"
- jako hudebně zábavné divadlo vytvořili Jiří Suchý a Jiří Šlitr.
- druhou dvojici tvořili Jiří Grossmann a Miloslav Šimek.
- Uváděly se hry se zpěvy a písničkami Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Sled scének či výstupů spjatých volným dějovým rámcem umožňoval vyniknout poetickým hříčkám a nápadům
- např. Zuzana je sama doma, Jonáš a tingl – tangl.

Studio Ypsilon - Liberec

Husa na provázku – Brno
- hrál zde např. Bolek Polívka, Miroslav Donutil
- Milan Uhde napsal společně s hudbou Miloše Štědroně hru Balada pro banditu (podle Olbrachtova baladického románu Nikola Šuhaj Loupežník, kde hrál roli Nikoly Miroslav Donutil.
- Po nástupu Gustáva Husáka na prezidentský stolec muselo být přejmenováno na Divadlo Na provázku

Divadlo Járy Cimrmana – Praha

Divadlo Járy Cimrmana – Praha
- u zrodu stáli Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak a Karel Velebný
- Jára Cimrman je smyšlená postava českého všeuměla a vynálezce, např. vymyslel dvojdílné plavky
- Divadelní představení má 2 části: 1. seminář - přednáška o životě Cimrmana, ve vysokém stylu, důraz na český jazyk
2. vlastní hra - odehráno, styl ochotnického divadla, jako by to neuměli

- je to tzv. text-appealové divadlo, pojem vymyslel Ivan Vyskočil podle sex-appeal, znamená to, že důraz je kladen na text, tedy přitažlivost textu
- např. Vyšetřování ztráty třídní knihy; Hospoda na mýtince; Dlouhý, Široký a Krátkozraký; Dobytí severního pólu a další

Období 1968 - 1989
- na jeviště se vracejí socialistické hry, samozřejmě se hraje klasika
- vzniklo samizdatové divadlo - tzv. bytové divadlo Vlasty Chramostové (dramata vycházela v samizdatových edicích nebo v exilových nakladatelstvích)
např. Václav Havel- Audience, Vernisáž
Pavel Kohout
Josef Topol
Milan Uhde
a další

Období 1989 - doposud
- uvolnění, hraje se v podstatě cokoli, na jeviště se dostávají hry
samizdatových a exilových autorů, ale už to nemá smysl
- nejvýraznějším počinem 90. let je postmoderní divadlo a vznik tzv. Pražské pětky = seskupení 5 pražských divadelních souborů - divadla ( divadlo Sklep ), baletu, pantomimy, recitace a výtvarna
- zakládající osobnosti - režisér Milan Šteindler, David Vávra, Tomáš Hanák

Divadlo D34 - Divadlo E. F. Buriana

Divadlo D34 - Divadlo E. F. Buriana

E. F. Burian (1904 - 1959)
Autor, herec, dramatik, režisér. Vztah k divadlu měl už od mládí.
Byl členem Děvětsilu, Osvobozeného divadla a divadla Dada. V roce 1927 zakládá hudebně recitační soubor voiceband, který měl obrovský úspěch. Pracoval s tímto souborem jako s hudebním tělesem. Obrovský úspěch měl především v Itálii. Od roku 1929 působil v Brně a okamžitě pozvedl brněnské divadlo na vysokou úroveň.

V roce 1933 zakládá divadlo D34 ( číslovka znamenala vždy konec sezóny] Bylo to divadlo politicky angažované. V roce 1941 bylo zavřeno a Burian
skončil v koncentračním táboře. V roce 1946 divadlo pokračuje v činnosti.

Program D-34:

- adaptace děl klasiků - Shakespeare, Moliere
- dramatizace prózy - Haškův Švejk, Dykův Krysař
- dramatizace poezie - Máchův Máj
- hry současníků - Nezval


D-34 bylo divadlo režisérské.


Divadlo po roce 1945

Období 1945 - 1956

Jan Drda

Jan Drda

• Hrátky s čertem - tato divadelní hra vnesla nové prvky. Vznikla za protektorátu, ale jinotajný smysl hry byl tak jasný, že divadlo se ji neodvážilo hrát. Drda zde zkombinoval několik pohádkových motivů např. Čert a Káča B. Němcové, dramatické báchorky J. K. Tyla - Čert na zemi. Tradiční je boj dobra proti zlu. Dobro představuje vojenský vysloužilec Martin Kabát a služebná princezny, hubatá, energická,
• poctivá venkovská dívka "Káča. Martinu Kabátovi dal Drda nejlepší vlastnosti lidových hrdinů - odvahu, důvtip, humor, vřelý cit. Kabát pomůže člověku, který je v nouzi a chápe to za. samozřejmost. Zlo, s nímž se M. Kabát utkává, je představováno celou řadou pekelníků od nejnižších (Mates) až po nejvyššího představitele zla. M. Kabát sice v rozhodující chvíli zakolísá, ale nenechá se připravit o zdravý rozum a odpovídá: "Vy si myslíte, že poctivýho chlapa můžete jen tak ztumpachovět, že Vám pro samej strach bude poslušně žrát z ruky?"


Na základě 12dílného cyklu České pohádky vznikla divadelní hra Dalskabáty, hříšná ves aneb zapomenutý čert. Hlavní postavou je bába Plajznerka, čert Trepifajksl. V pohádce zachycuje nadpřirozenou bytost - čerta, kterého vdova Plajznerka, energická bytost, postupně polidšťuje.

České divadlo 1. pole 20. století - Osvobozené divadlo

Osvobozené divadlo

Osvobozeno od formy divadla. Vzniklo v roce 1925 jako scéna Devětsilu. Hlavními osobnostmi byli režiséři Jindřich Honzl a Jiří Fréjka. Největšího rozmachu dosáhlo příchodem Jiřího Voskovce, Jana Wericha a Jaroslava Ježka.

První jejich hry byly typem revue - plná fantazie, skvělé div. nápady, kritický pohled na svět kolem sebe (maloměšťáci, tupost, sentimenta1ismus, starý spol. řád, snobství, vlastenecké lži), zesměšňuje pohodlné myšlení a příležitostní formy. Revue jsou plné recese, hravosti, nevázaného humoru, slovní komiky, improvizace. Mají však za úkol jen pobavit!
• Vest Pocket Revue (Malá kapesní revue) - parodie na dobovou situaci v Čechách a v českém umění a literatuře. Odtud pochází pojem hlína - slovo Voskovcovo, znamená studentskou recesi, nevázané veselí. Objevují se zde komické novotvary - napnelismus.

Ve 30. letech se hravý poetismus mění. Mění se v divadlo angažované, sílí satira a politická satira. Zahajuje to hra Caesar.
• Caesar (1932) - reaguje na italský útok na Habeš. Odehrává se v Římě 13. a 14. března 44 př. n. 1., kdy byl Caesar zavražděn. Celý příběh je zpracován volně, komediálně, s nadsázkou.
• Osel a stín (1933) opět vychází ze starořecké bajky, je ale zpracována volně s nadsázkou. Odehrává se ve městě Abdéry, což je jakýsi starořecký Kocourkov. Zubař se vydá na trh, aby tu vyinkasoval peníze, které mu dluží kramáři za lékařské zákroky. Najme si na cestu osla a v poledne, když slunce pálí, chce ulehnout do jeho stínu. Oslař ale žádá poplatek za stín. Je stín majetkem všech nebo se může pronajmout? Dostanou se do sporu a přijde dokonce i místní lehce podplatitelný, nerozhodný soudce. Když se z toho vyvine velkoproces, osel zmizí. Tím zmizí i stín a není se tedy oč hádat. Spor ale přeroste .dál tak jako situace v roce 1933(nástup fašismu). Spor dvou lidí přeroste ve spor dvou stran. Dochází k převzetí moci údernými oddíly. Od tohoto momentu je jasné, že hra je o Hitlerově převzetí moci.
• Kat a blázen

Osvobozené divadlo

V roce 1938 bylo divadlo definitivně uzavřeno. Poslední hrou byla Pěst na oko.Voskovec, Werich a Ježek odjíždějí do Ameriky, kde Ježek umírá. V + W se po válce vrací zpět, ale Voskovec se po roce 1948 vrací zpět do Ameriky. Nějakou dobu hrál Werich s Horníčkem v divadle ABC, ale po čase se rozcházejí a Werich je jen filmovým umělcem.

Osvobozené divadlo bylo divadlem autorským. Vlastní hry, známé převzaté téma zpracované volně s nadsázkou. Hrály se tady jen hry V+W. Vytvořili dvojici postav, na jejichž improvizacích, slovní komice a písních byl kus postaven. Tuto dvojici vytvářel vždy W + V. Zpočátku to byli neutrálové, kteří na počátku zápasili s nepochopitelnou skutečností, postupně se proměňovali v činorodé, výrazně angažované představitele lidových vrstev, až se stali reprezentanty kolektivní tvořivé síly.

Celé hry jsou založeny na této dvojici, předscénách neboli forbínách a politických písních.

Forbíny - byly to improvizované vstupy V+W na jeviště a jejich dialogy, zejména v době, kdy se měnily kulisy.

Písně sehrály roli politickou i v době, když už dokonce divadlo nesmělo hrát např. Stonožka, Svět patří nám, Šaty dělají člověka, Kat a blázen, Svět patří nám, Evropa volá.
Písně byly shrnuty v knize Klobouk v křoví s doprovodným textem J. Voskovce.
O hudbu se staral Jaroslav Ježek, zaváděl do představení jazz a blues, jeho nejznámější skladbou je Blues tmavomodrých světel.

Jaroslav Vrchlický

Jaroslav Vrchlický
Drama:
Je autorem veselohry Noc na Karlštejně. Zápletky vyplývají ze zákazu Karla IV. přístupu žen na hrad. Karel IV. je zde líčen netradičně jako manžel, člověk ne jako státník. Vrchlický klade důraz na soukromý život, na který Karlu IV. nezbývá čas.

Z antických dějin uplatnil ve scénickém melodramatu Hippodamie - jméno ženy, drama končí tragicky smrtí. Melodram je básnické slovo doprovázeno
hudbou, v tomto případě hudbou Zdeňka Fibicha.
• Alkoholy - básnická sbírka. Úvodní báseň - Pásmo - zachycuje moderní velkoměsto. Vytvořil zde zvláštní typ polytématické básně - pásmo. Báseň se skládá z mnoha témat, tvořených z různých básnických obrazů. Témata jsou podřízena ústřednímu tématu. Při své tvorbě využívá tzv. asociace - sdružování představ - volné řazení básnických představ bez logické návaznosti.
• Kaligramy - ideogramy, obrazové básně, text je spojen s grafickým uspořádáním v optický celek např. Eifelovka, Stromeček

České divadlo 1. pole 20. století

České divadlo 1. pole 20. století

Působící divadla lze rozdělit do 3 okruhů:

1. oficiální neboli kamenná divadla, např. Národní divadlo - tzv. režisérský typ divadla - tzn. že hráli hry cizích autorů, hlavně klasika - Shakespeare, Čechov, Šrámek, Jirásek atd.
2. neoficiální lidové divadlo - kabarety, šantány, zábavní scény, např. kabaret Červená sedma ( založil Bass ), nebo Revoluční scéna - Emil Arthur Longen, představitelé lidové komiky - Ferenc Futurista, Saša Rašilov, Vlasta Burian a další
3. avantgardní scény - avantgarda = předvoj, tvoří protipól kamenných divadel, jsou ovlivněny poetismem, lidovou zábavou - cirkusem, kabaretem, filmem, živě debatují s diváky, např. Osvobozené divadlo, Divadlo D 34 E. F. Buriana

Avantgardní divadlo mezi dvěma válkami

Ve 20. a 30. letech nastává velký rozvoj divadla. Objevují se hry, které mají hájit lidská práva. Reagují na dobovou situaci. Ve 20. letech se začínají rozvíjet tzv. Avantgardní divadla.

odraz kritického realismu - Gabriela Preissová

Gabriela Preissová (1862 - 1946)
Děj svých her umístila na jih Moravy, na pomezí Moravy a Slovenska na Slovácko. Autorka užívá upraveného nářečí jižní Moravy. Vrchol její tvorby spadá do 90 let minulého století. Je autorkou 2 divadelních her Gazdina roba,
Její pastorkyňa. Obě divadelní hry byly zhudebněn např. J. B. Foester - opera Eva, L. Janáček - opera Její pastorkyňa.
• Její pastorkyňa - Jenůfka, schovanka Kostelničky, která ji miluje. O ni se ucházejí 2 nápadníci Števa a Laco, bratři z bohatého statku. Jenůfka má ráda Števa, čeká s ním dítě, ale ten si ji nevezme, neboť Laco ji nožem zohavil tvář (žárlivost). Kostelnička nafinguje kvůli společnosti Jenůfčin odjezd do Vídně. Mezitím se Števa ožení s jinou ženou. Jenůfce se narodí cWapeček. Kostelnička Jenůfku ukrývá a když Jenůvka usne, Kostelnička jí odnese dítě a to utopí v rybníce. Jenůfce namluví, že byla dlouho nemocná a dítě mezitím zemřelo. Kostelnička se tak snaží zachránit čest Jenůfky (dítě za svobodna je přečin proti morálce). Za delší dobu se koná sňatek Jenůfky a Laca a v tento den děti objeví mrtvolku dítěte. Kostelnička se přizná, že chtěla, aby Jenůfka byla opět svobodná dívka a aby před sebou měla dobrou budoucnost. Jenůfka a Laco odcházejí začít nový život tam, kde je nikdo nezná. Otřesný příběh, který kritizuje morálku na venkově.
• Gazdina roba - Hl. postavou je Eva, která uteče se svým milencem na pomezí Rakouska a hospodaří tam na gruntu. Oba mají za sebou sňatek z donucení rodičů kvůli majetku. Ale až tam se donesou pověsti o jejich minulosti. Lidé, kteří je dříve měli rádi, je považují za nemravné. Eva nesnese veřejné ponížení, jejich vztah nemůže být šťastný, a proto se utopí. Gazdina roba je hanlivé označení ženy, která je vdaná a žije s milencem.

Autorka si vždy vybírá postavy mladých žen, které touží po lásce a štěstí s milovaným mužem, ale mezilidské vztahy jsou vždy deformovány morálními předsudky a majetkem, penězům je vždy obětován milostný cit.

odraz kritického realismu - Alois a Vilém Mrštíkovi

Alois a Vilém Mrštíkovi
• Maryša - děj této divadelní hry umístili do soudobé slovácké vesnice. Dílo je ostrou kritikou morálky bohatých sedláků, pro které grunt, majetek znamenají víc než štěstí jejich dětí. Kritika předsudků.

Hl. postavy:
Maryša
Vávra - bohatý vdovec s dětmi, drsný, hrubý, krutý sedlák,
Francek - milý Maryši, buřič, nemajetný, miluje Maryšu pro ni samu, sobecký, tvrdohlavý, vidí jen své Štěstí, lehkovážný, nezajímá ho, že Maryša má závazky vůči dětem a manželovi.

Lízal a Lízalka, rodiče Maryši, necitelní vůči Maryši, bezohledně ji nutí k sňatku s člověkem, kterého nemiluje. Maryša miluje Francka, ale je poslušnou
dcerou. Maryša ctí desatero a sňatek se uskuteční. Rodiče pošlou na Francka verbíře. Manželství je pro Maryšu nesnesitelným utrpením, ale vzorně se stará o děti a domácnost. Francek se nečekaně vrací z vojny, nabízí Maryši útěk do Brna, ale pro Maryšu to není řešení (je nešťastná, ale nebude špatná), přestože má Francka ráda. Pro ni není žádné východisko z tohoto života, a tak reaguje nepřiměřeně. Otráví Vávru jedem na krysy a prosí za odpuštění.

vybudování Národního divadla

vybudování Národního divadla

Výsledkem dlouhodobých snah českých vlastenců o důstojný kulturní stánek pro české umění je Národní divadlo. Základní kámen byl položen r. 1868. Kameny byly dovezeny z památných míst např. z Řípu, Blaníku, Radhoště apod. Divadlo je postaveno v novorenesančním slohu. Stavba byla postavena na místě staršího tzv. Prozatimního divadla na nábřeží Vltavy. Divadlo se mělo stát stánkem a chloubou českých vlastenců i umělců. Na výzdobě se podíleli nejvýznamnější umělci té doby - oponu vyzdobil Vojtěch Hynais např. nad oponou nápis "Národ sobě" .

Malíři: lunety - žáci Mikoláše Alše; dále Václav Brožík, Julius Mařák, Josef Ženíšek
Sochaři: Josef Václav Myslbek
Divadlo mělo být otevřeno v r. 1881 operou B. Smetany Libuše, ale divadlo nešťastnou náhodou v den otevření vyhořelo. Ale bylo znovu otevřeno o 2 roky později z národních sbírek. Po 100 letech bylo znovu slavnostně otevřeno Smetanovou Libuší po dlouhodobé a náročné rekonstrukci.

odraz kritického realismu - Ladislav Stroupežnický

odraz kritického realismu v díle:

L. Stroupežnického, bratří Mrštíků a Gabriely Preissové

Vychází ze skutečnosti. Realisté neidealizují svět jako romantikové, ale objektivně, přesně jako nezaujatí pozorovatelé děj zobrazují. Vytváří typické postavy pro určité prostředí.
U nás se těšilo oblibě zejména venkovské real. drama a nejvýznamnějšími představiteli byli především Ladislav Stroupežnický (Naši furianti), Gabriela Preissová (Gazdina roba, Její pastorkyňa), Vilém a Alois Mrštíkovi (Maryša).

Ladislav Stroupežnický (2. pol. 19. stol)
• Naši furianti -veselohra, realistický obraz soudobého venkova. Děj umístil na jih Čech, na vesnici. Furiant je člověk domýšlivý, samo libý, výbušný, musí mít poslední slovo, rád se pře, jeho názor musí vyhrát, protože má majetek jako např. v punčové scéně. Základní zápletka je zanedbatelná, děj je jednoduchý. Jde o spor, kdo bude ve vesnici ponocným. Starosta Dubský prosazuje vysloužilého vojáka Bláhu, světoběžníka, první radní Bušek krejčího. Spor obou členů zastupitelstva málem vyústí v nepřátelství, neboť každý prosazuje svého kandidáta. A tak nepřímo ohrožují sňatek svých dětí. Každý z uchazečů hledá boční cesty např. snaží se zapůsobit na jejich manželky. Spor končí nakonec smírem, hra nebyla pochopena, autor musel dokonce vysvětlovat, co tím myslel. Autor charakterizuje přesně venkovské typy i to, že kdo má větší majetek, má ve vesnici větší slovo, vliv, dokonce se považuje za lepšího člověka. Stroupežnický zesměšňuje nafoukanost, hloupost, sebevědomost sedláků, kteří se zajímají jen o svůj majetek.

Josef Kajetán Tyt (1808 - 1856)

Josef Kajetán Tyt (1808 - 1856)
Svou divadelní kariéru začíná i končí jako kočující herec. Byl úředníkem, ředitelem ochotnického divadla - Kajetánské, režisérem českých her, dramaturgem ve Stavovském divadlu. V revolučním roce 1848 se politicky proslavil jako poslanec, po porážce revoluce se stal podezřelým, musel místo opustit a odejít z Prahy. Předčasně umírá vyčerpáním na herecké štaci v Plzni.

Byl velmi všestranný, psal verše, historické povídky, romány, překládal verše dobových německých. autorů. Těchto překladů je velmi mnoho, Tyl je uváděl často pod cizími jmény. Byl také výborným hercem, režisérem, ale především dramatikem. Psal hry ze současnosti, z historie, ale uvedl na českou scénu zvláštní typ tzv. divadelní báchorky (vystupují v nich pohádkové bytosti, které zasahují nebo ovlivňují životy lidí). Začínal jako básník, ale byl také obratným novinářem a lit. kritikem.

Založil několik časopisů např. Květy, Vlastimil a Sedlské noviny, Pražský posel. Ve všech novinách a časopisech, které řídil, si kladl za cíl výchovu národa. Začínal psát verše, ale záhy se věnoval próze a dramatu.
Povídky z historie:
Chtěl jimi převážně vychovávat, a proto hledal v historii vzory pro současníky. Postavy si idealizoval jako každý romantik. Nejznámější povídky jsou z Kutnohorského prostředí např. Dekret kutnohorský

Josef Kajetán Tyt (1808 - 1856), Hry podle německých vzorů

Hry podle německých vzorů:
• Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka. Děj této hry je ze současnosti, rušná lidová zábava pouťového typu kolem tradiční slavnosti pražských ševců. Hra je známa dodnes písní "Kde domov můj", kterou zpíval slepý houslista Mareš za doprovodu lesního rohu. Autorem hudby byl František Škroup.

Dramatické báchorky ze současnosti: do děje vstupují pohádkové bytosti.
Nejznámějším dílem je
• Strakonický dudák aneb Hod divých žen (1847) - národní drama, neboť v něm vystihl typické postavy z českého venkova. Švanda, dudák, výborný muzikant si chce vydělat peníze, získat slávu, úspěch, odchází z domova do světa.' Je lehkověrný, naletí podvodníkovi, odrodilému
Čechovi, světoběžníkovi Vocílkovi, který se stane jeho sekretářem. Je velmi mazaný, okrádá Švandu. Dorotka, Švandova dívka, je typickou českou venkovskou dívkou, je pracovitá, rázná, upřímná a má svého Švandu ráda a dovede o své štěstí bojovat. Jde zachránit Švandu o půlnoci na popraviště, kde Švanda hraje divým ženám a spasí ho před smrtí. Dorotku doprovází typický český muzikant, slušný člověk, skutečný přítel Kalafuna. Pohádkový svět představuje např. víla Rosava, matka Švandy; divé ženy.
• Jiříkovo vidění
• Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
• Pražský flamendr
• Paličova dcera

Historické drama:
Z historickými tématy zachází velmi volně tedy z hlediska historie nepřesně. Námětově si vybírá
postavy nebo období, které může použít jako vzory pro současnost
• Krvavý soud aneb Kutnohorští havíři, ve které se námětově vrací do historie rodného města, což má připomenout tvrdé a tragické potrestání vzpoury Kutnohorských havířů jako paraleru k tragickému revolučnímu roku 1848.
• Jan Hus - divadelní životopis. Autor chtěl připomenout velikost, aktuálnost Husova odkazu, ale i přímý charakter člověka, který dovede za pravdu položit život.

Tyl uvádí do literatury divadelní báchorku, postavy typických českých lidí, obohatil češtinu a dal divadlu výchovný ráz. Chtěl vychovávat k vlastenectví,
národnímu sebevědomí a vzdělanosti.

Vývoj divadla od středověku do současnosti.

. Vývoj divadla od středověku do současnosti.

Počátky dramatu jsou spjaty se zesvětštěním náboženské tématiky, které se projevilo ve středověkém dramatu. Staročeské dramatické básnictví svými začátky sahá do konce 12. století, kdy se v klášterech dramatizovaly výjevy z evangelií. Nejznámější je hra o Třech Mariích.

Tři Marie – tři ženy hledají Kristovo tělo, aby jej pomazaly vonnými mastmi. Setkávají se však s andělem, který jim oznamuje, že Kristus vstal z mrtvých.....Vděčným divadelním výjevem se stala scéna s mastičkářem:

Mastičkář – je zlomek velikonoční hry z poloviny 14. století. Fraška zesměšňuje středověkého podvodného lékaře a ukazuje tehdejší trh i život městské chudiny.

Divadlo živě zobrazuje rozmanité povahy, mravy, činy, lidské příběhy.
Živí herci byli často nahrazováni pohyblivými dřevěnými loutkami. České loutkové divadlo je spjato se jménem Matěje Kopeckého.

úloha divadla v době národního obrození

Cíle:

- zajistit pravidelná česká
- představení vychovat české herce
- vytvořit české hry
- vliv na národní uvědomování lidu

Vývoj divadla od středověku do současnosti.

V roce 1783 vzniklo 1. stálé divadlo v Praze-Kotcích. V roce 1783 - založeno Velké Nosticovo divadlo (hrabě Nostic) - dnes Stavovské - Hrálo se zde jen německy.V roce1786 bylo založeno na Koňském trhu (dnes Václavském nám.) vlastenecké divadlo "Bouda". Zde se hrálo česky, ale budova byla po třech letech stržena, ale to už se hrálo česky i jinde v Praze.
Nadšení pro divadlo bylo veliké, ale umělecké cíle byly na počátku Nár. obrození více než skromné. Nadbíhalo se vkusu nebo spíše nevkusu, dávaly se překlady her, které byly oblíbeny ve Vídni. Cizí prostředí se přibližovalo domácímu obecenstvu často tím, že se děj hry přenášel do čes. prostředí. Z klasiků se uváděl F. Schiller a W. Shakespeare ve značně zjednodušené podobě.


Václav Thám (1765 - 1816)
Hlavní osobnost divadelního života, autor asi 50 divadelních her, dochovaly se pouze jen názvy např. Břetislava Jitka, Vlasta a Šárka. O jeho životě se dovíme v románu F. L. Věk Aloise Jiráska.
Soustřeďoval se na hry vlastenecké.

Prokop Šedivý
Úspěšný autor tzv. "lokálních frašek" z pražského prostředí. Do dnešní doby se uvádějí Masné krámy, Pražští sládci.






Lokální fraška = veselohra z určitého místa, prostředí.

Vladimír Páral

• Mladý muž a bílá velryba, hrdina – mladý chemický inženýr chce uskutečnit svůj velký sen, udělat objev, ve který nikdo nevěří a získat lásku ženy, která se s takovými zajíci, co nic nemají a neznamenají, ani nebaví. Obojí se mu povede, už si to však neužije, při výrobě
chemikálie se otráví. Bílá velryba je tu symbolem lidské touhy, velkého snu.
• Knížka Milenci a vrazi neměla spatřit světlo světa, autor až příliš okatě kritizoval režim, teď bylo nově zfilmováno. Mladý hrdina Borek Trojan – chemický inženýr nemá nic a chce mít všechno, sex, peníze i postavení. Na své nadřízené kouká jako na dinosaury a jednou se stane jedním z nich. Téma mechanického stereotypu bylo vyčerpáno, navíc už bylo nebezpečné.

Autor začal psát sci-fi. Děj knížek se odehrává v daleké budoucnosti, ale lidé, byť obklopeni technickými vymoženostmi mají stejné potíže jako v současnosti.
• Válka s mnohozvířetem vytahuje ekologické problémy, které si lidé udělali svou lhostejností sami, a teď to vypadá, že na to dojedou, husté mazlavé chuchvalce je všechny pohltí…. Samozřejmě, musí to dobře dopadnout.
• V Zemi žen je parodován rozrůstající se feminismus, takže ženy zavřou muže do rezervací a chovají je tam jako živé konzervy spermatu. Ne všem se však tento způsob reprodukce zamlouvá, a tak vznikne mezi ženami vzpoura a ty rozumné zlikvidují extremistky, žena a muž prostě patří k sobě, i když se občas hádají.
• V Pokušení AA-ZZ - jsou vzorky lidí ze všech společenských vrstev, kteří jsou názorově, povahově i společensky odlišní vystavení pokušení prodat svou planetu mimozemšťanům. V takhle vypjaté situaci se lidé dokáží spojit proti společnému nebezpečí a neprodají.

Poslední etapa autorovy tvorby klouže k pornu. Sex byl sice od jeho mládí hlavní náplní jeho knih, nyní však napsal dvě knížky, v nichž si kamarádky pořídily bordel a snaží se ho vést na stále se zvyšující profesionální úrovni. Děj tam sice je, ale poněkud se ztrácí v barvitých erotických scénách.
• Playgirls I a II

Postmodernismus

Postmodernismus
Termín postmodernismus se poprvé objevil v USA ve spojení s architekturou.
Literatura se vrací k méně náročnému čtenáři, ale stejně tak uspokojí i čtenáře náročné.
Literatura se kriticky staví proti moderním tendencím.

Postmodernismus = ( z latiny post = po ), se jako nové, členité a nejednou rozporné a protichůdné pojetí kultury, poznání a světa začíná prosazovat v kulturním životě, umění, filozofii a vědě od konce 60. let 20. století.postmodernismus vystoupil proti moderně a avangardě a jejím principům, zejména zpochybnil přínos těch směrů a hnutí, které svůj program zakládaly na myšlence revolučních obratů jako pozitivních činů.

Postmodernismus chápe svět jako v širokém slova smyslu mnohovrstevnatý a členitý „text“, jako produkt lidského dorozumívání, a tudíž i jako proces několikanásobného kódování a dekódování = přepis z jedné znakové soustavy nesoucí sdělení do jiné.

Arthur Hailey

Arthur Hailey
Narodil se v Anglii, v chudé rodině a ve 14 letech nadešel konec jeho vzdělávání. Toužil se stát reportérem, ale to mu nevyšlo. Nastoupil vojenskou službu, za války sloužil u letectva a pak odjel do Kanady, pracoval, psal povídky a televizní hry.

Hailey je člověk, kterému to myslí, vyzná se ve svém řemesle, je zvídavý a velice současný, výtečně se dokáže orientovat v našem věku, přetíženém věcmi i myšlenkami.
Děj všech jeho románů se odehrává v USA, neboť tato země skýtá bohatý materiál pro pozorování.
• Let 08
• Letiště – bestseller, než autor napsat tento román, prošel celou letištní službou, od nosiče až po velitele letiště a po léta shromažďoval materiál a doslova se vtěloval do svých hrdinů
• Hotel – dílo vytvořil metodou stejně nelítostnou vůči sobě samému, díky dlouholeté službě v hotelu, kde také dělal všechno – od liftboje až po administrativního šéfa.
• Konečná diagnóza
• Penězoměnci – o finančnících

Michal Viewegh

Michal Viewegh
Česká špička, jeho knížky lákají film, protože ten je pak kasovní trhák. Autor je učitelem češtiny, svou sečtělost dokládá užíváním citátů ve svých knížkách.
• Báječná léta pod psa jsou obrazem doby od 60. do konce 80. let minulého století a protože rodiče hlavního hrdiny Quida s režimem zcela nesouhlasili, dostávali to pěkně „vyžrat“. Tatínek – talentovaný inženýr nemá nárok na postup, nemůže vycestovat, nemůže dostat pořádné bydlení, a to vše jen proto, že odmítá vstoupit do strany, maminka nemůže hrát v divadle, protože se stýkají s nesprávnými lidmi. Mezitím vyrůstá jejich svérázný a geniální syn Quido, který je vlastně nejdřív neuvědoměle (recituje budovatelské básničky na komunistických schůzích) a pak uvědoměle( na maminčinu prosbu, že tatínka je třeba dostat s depresí, neboť si začal v dílně vyrábět rakev, si pořídí dítě) Řada komických i tragikomických scén popisovaných očima hlavního hrdiny příběh nadlehčuje.
• Výchova dívek v Čechách se už odehrává v době po revoluci, je to doba, v níž hlavní roli hrají prachy, ale tak nějak se ztrácí morálka. Bohatý podnikatel Král zasáhne do života rodiny mladého učitele, který vydal svou první knížku, byla úspěšná, a zaplatí mu nepředstavitelné peníze za „kurz tvůrčího psaní“ pro svou dceru, která v tom moři luxusu ztratila smysl života a přestala komunikovat se světem. Po překonání nejrůznějších překážek, kdy to chce vzdát, se mu to nakonec podaří. Vždy, když chce vycouvat, pan Král mu vrazí takovou sumu peněz, o kterých se učiteli může jen zdát, že znovu pokračuje. Dívka se do něho zamiluje, nebo ho snad spíš chce vlastnit, a zasahuje mu do života čím dál hlouběji. Přijde o ženu a dceru, Agátu však stejně nezíská, prostě ji najednou přestane bavit, lítá z extrému do extrému a nakonec spáchá sebevraždu. Učitel mezitím dopíše novou, zase velmi úspěšnou knihu, pořádá autogramiádu a tam se k němu přitočí dívka, negativ zemřelé Agáty, představí se jako Císařová a chce autogram Zanedlouho mu přijde obálka s pozváním k panu Císaři. Že by nový tvůrčí kurz psaní pro slečnu?

Posledním zfilmovaným dílem byl
• Román pro ženy. Dcera a matka měly stejného milence,
zatímco pro matku je to ten největší pitomec, pro dceru největší a romantická láska, protože ačkoli je samorost, dokáže jí dát víc, než stejně staří kluci.

Halina Pawlowská

Halina Pawlowská
Je nepřehlédnutelná, jednak svými tvary, jednak zvláštním suchým humorem s velkou nadsázkou. Její tvůrčí život je spojen s televizí, dělá Banánové rybičky a Žito, podle její knížky bylo zfilmováno
• Díky za každé nové ráno o pádech a marných pokusech vstát a vyšplhat se na výsluní, o komické rodině, svérázném otci… Pro autorku jsou typické povídky, ve kterých vesměs sama vystupuje jako hrdinka, něco je tam pravdivé, hodně vymyšlené, nepopírá svou touhu líbit se mužům a svádět je, i když její postava není zrovna ňam ňam. Všechno bere s nadhledem a notnou dávkou sebeironie, což je nejlepší způsob jak se bránit světu.
Povídkové soubory
• Ať zešílí láskou, Hroši nepláčou

Pak tu patří znovu Páral, tentokrát jako showboy, respektive sprosťák.

Vladimír Páral

Vladimír Páral
Chemický inženýr, kam může, propašuje chemičku a taky jeho hrdinové mají s chemií něco společného. Jeho romány taky lákaly filmaře. Ačkoli patřil mezi oficiální autory, dokázal do svých knížek propašovat kritiku socialistického
životního stylu, proto patřila jeho díla mezi tzv. podpultovky a stály se na ně fronty, ostatně stejně jako na maso, banány aj. Začíná psát o mechanickém stereotypu, do kterého časem upadne každý, dny hrdinů se podobají jako vejce vejci, ráno vstát, do práce, stejná svačina, stejné řeči, stejná práce, stejná cesta domů….stejný sex. Hrdinové se vzbouří proti šedi a nudě, najdou si milence a milenky a jsou nadšeni. Konečně změna, všechno je tak nádherně jiné! Na chvilku. Pak si uvědomí, že sedí na stejném kolotoči, jen v jiném autíčku. Vrátí se zpět k původním partnerům, protože tuhle nudu měli přece jenom radši.
Tak je to třeba v románu
• Soukromá vichřice
• Katapult - hrdina Katapultu dopadne poněkud hůř. Chce si zpestřit
šedý život s manželkou a dcerou tím, že si po trase svých častých služebních cest najde na inzerát milenky. Chvilku je spokojen, jenže pak se ukáže, že holky jsou sice každá jiná, ale se všemi by byl život stejně stejný, navíc se všechny chtějí vdát. Zatímco si takhle zkomplikoval život, nevšiml si, že jeho manželství zkrachovalo a on přišel o svoje Lenky, které miloval….

Valja Stýblová

Oblíbenou autorkou posledních desetiletí minulého století byla Valja Stýblová
Studovala medicínu, je lékařka, proto má k tomuto prostředí blízko.
• Mne soudila noc - je román, ve kterém hrdina – medik přemýšlí, jestli po tom, co mu po načerno dělaném potratu zemřela sestra má právo ještě dělat lékaře. Problém byl v tom, že interrupce tehdy schvalovala komise a nepovolovala je všem. Mnohé ženy si však opravdu nemohly dovolit přivést na svět nechtěné dítě, a tak raději zaplatili někomu, kdo uměl udělat potrat tajně. Problém – ženu to v případě komplikací mohlo skutečně zabít.
• Optimističtější je Skalpel, prosím! - taky zfilmováno. Starý profesor – lékař chirurg vzpomíná na své případy, snad nejtěžší bylo rozhodnutí operovat v českých podmínkách malého kluka, který měl nádor na mozku. Beznadějný případ, profesor o něm nechtěl ani slyšet, když mu však nádherný živý zvídavý a sympatický kluk upadl v kanceláři do bezvědomí, rozhodl se. Ten kluk buď umře, protože nádor roste a není ho jak zastavit, nebo se pokusí o operaci, při níž je sice jen minimální naděje na to, že dobře dopadne, ale ta naděje stojí za to. Dobře to dopadne.

Ludvíka Součka

S tematikou Sci-fi se setkáváme ještě u Ludvíka Součka, vojáka z povolání, který nikdy neopustil republiku, ale o různých místech na světě píše tak věrně, jako by tam několik let žil.
• Díla Runa rider a Cesta slepých ptáků nás mají přesvědčit o tom, že mimozemšťané tady už byli, nechali tu stopy a zase přijdou…., záhady a tajemství života na Zemi a zejména ve vesmíru
• Sluneční jezero – dobrodružná historie nález pozůstatků mimozemské civilizace na Islandu a následné expedice na Mars, objevně využil postupů literatury faktu. Téma vztahu kosmických civilizací a obyvatel Země se v různých podobách promítlo i do dalších prací.
Např. :
o Povídkový soubor Bratři černé planety
o Blázni z Hepteridy

Danielle Steelová

Danielle Steelová
Nezklame romantické duše.
Napsala kolem 30 knih. Byly přeloženy do 28 jazyků a vyšly ve 46 zemích. Její příběhy se odehrávají v současnosti, ale také i v minulosti. Proti vůli manžela nastoupila do „public relations“ a „reklamní agentury“.
Za tři měsíce napsala román, který dostal název
• Návrat domů – kritici jej označily za „nepříliš zajímavý“
• Vášnivý slib
• Kniha veršů Láska

Kromě románů a veršů dál psala reklamní texty.
Píše také bestsellery.

Vladimír Páral

• Mladý muž a bílá velryba, hrdina – mladý chemický inženýr chce uskutečnit svůj velký sen, udělat objev, ve který nikdo nevěří a získat lásku ženy, která se s takovými zajíci, co nic nemají a neznamenají, ani nebaví. Obojí se mu povede, už si to však neužije, při výrobě
chemikálie se otráví. Bílá velryba je tu symbolem lidské touhy, velkého snu.
• Knížka Milenci a vrazi neměla spatřit světlo světa, autor až příliš okatě kritizoval režim, teď bylo nově zfilmováno. Mladý hrdina Borek Trojan – chemický inženýr nemá nic a chce mít všechno, sex, peníze i postavení. Na své nadřízené kouká jako na dinosaury a jednou se stane jedním z nich. Téma mechanického stereotypu bylo vyčerpáno, navíc už bylo nebezpečné.

Autor začal psát sci-fi. Děj knížek se odehrává v daleké budoucnosti, ale lidé, byť obklopeni technickými vymoženostmi mají stejné potíže jako v současnosti.
• Válka s mnohozvířetem vytahuje ekologické problémy, které si lidé udělali svou lhostejností sami, a teď to vypadá, že na to dojedou, husté mazlavé chuchvalce je všechny pohltí…. Samozřejmě, musí to dobře dopadnout.
• V Zemi žen je parodován rozrůstající se feminismus, takže ženy zavřou muže do rezervací a chovají je tam jako živé konzervy spermatu. Ne všem se však tento způsob reprodukce zamlouvá, a tak vznikne mezi ženami vzpoura a ty rozumné zlikvidují extremistky, žena a muž prostě patří k sobě, i když se občas hádají.
• V Pokušení AA-ZZ - jsou vzorky lidí ze všech společenských vrstev, kteří jsou názorově, povahově i společensky odlišní vystavení pokušení prodat svou planetu mimozemšťanům. V takhle vypjaté situaci se lidé dokáží spojit proti společnému nebezpečí a neprodají.

Poslední etapa autorovy tvorby klouže k pornu. Sex byl sice od jeho mládí hlavní náplní jeho knih, nyní však napsal dvě knížky, v nichž si kamarádky pořídily bordel a snaží se ho vést na stále se zvyšující profesionální úrovni. Děj tam sice je, ale poněkud se ztrácí v barvitých erotických scénách.
• Playgirls I a II

Radek John

Radek John
Tehdy mladíček, novinář, spisovatel, moderátor, reportér, přichází s ožehavým tématem.
Autor scénářů k filmům „Proč?“ a „Bony a klid“.
Značný rozruch vzbudil jeho román „Memento“ – s nezvyklou otevřeností vypráví příběh chlapce závislého na drogách, která dojde až k úplnému rozkladu osobnosti.

V socialistické společnosti přece nemohou mládež ohrožovat drogy! Ale můžou, Češi jsou šikulky a z dostupných zdrojů dokážou vyrobit vlastní – pervitin.
• Knížka Memento - sugestivně a přitom novinářsky věcně vypráví o Michalovi, který byl dealer, vařič, skončil v base, několikrát se léčil, už nikdy nechtěl prožít absťák, a přece si znovu vzal. Pud sebezáchovy přestal fungovat. Memento mělo být varování, z tohohle vlaku se nedá vystoupit.
• Další knížkou pro mladé byl Džínový svět – z prostředí vysokoškoláků. Lze zvládnout výšku jako svobodná matka? Jo, ale je to hrozně těžké, takže další Johnovo varování mladým – užívejte antikoncepci!
Od roku 1994 je zaměstnán v soukromé televizi Nova jako vedoucí redakce publicistiky, uvádí např. pořad „Na vlastní oči“.

Ludvík Vaculík

Ludvík Vaculík
Původně dělník v Baťových závodech ve Zlíně a ve Zruči nad Sázavou, později vystudoval no vinařství, byl redaktorem Literárních novin, kde v roce 1968 otiskl manifest Dva tisíce slov, v němž vyzývá veřejnost, aby zakládala vlastní občanské výbory a komise nezávislé na oficiálních orgánech. Od r. 1969 byl u nás zakázaným autorem. Založil samizdatovou edici Petlice, podílel se i na činnosti Charty 77. Jeho prozaické texty vycházejí z osobní zkušenosti.
• Sekyra - životní příběh Vaculíkova otce, přesvědčeného komunisty, který po r. 1948 obětavě plní stranické úkoly (kolektivizace vesnice), postupně však přichází o své ideály, potlačuje vlastní názor, rozchází se s lidmi, s rodinou. Poslední jeho léta jsou poznamenána rozvratem osobnosti. Kniha vyrůstá z autorových vzpomínek. Na vztahu otce a syna ukazuje skutečné poměry na valašské vesnici 50. let.
• Morčata – román, první dílo vydané v edici Petlice, chtěl zachytit pocity člověka v kleci, v ohrožení, zcela bezmocného
• Český snář - formou deníkových záznamů se dovídáme o rodinných starostech, o disidentském hnutí, jsou zde vykresleny portréty významných představitelů neoficiální kultury. Zachycení doby 1 roku života v rodině a disidentském hnutí.
• Jaro je tady – soubor fejetonů

Karel Kryl, Jaromír Nohavica

Karel Kryl
Velmi rychle se proslavil písněmi vyjadřujícími protest, zoufalství vyvolané událostmi roku 1968. U nás se jeho texty tajně opisovaly a tajně poslouchaly, staly se symbolem odporu proti sovětské okupaci.
Spolupracoval s rozhlasovou stanicí Svobodná Evropa.
Všeobecně známým se u nás stal po vydání dlouhotrvající desky Bratříčku, zavírej vrátka. Další jeho desky Rakovina a Maškary vycházejí již v exilu
( v Německu ).
Krylovy básnické texty vyšly roku 1990 v souboru Knížka Karla Kryla.

Jaromír Nohavica
Narodil se v Ostravě
Písničkář, textař, skladatel, kytarista a zpěvák.
Textařsky spolupracoval s rockovou skupinou Majestic, s Věrou Špinarovou, Marií Rottrovou apod. Ve vlastní písňové tvorbě vychází ze slovanské metodiky.
Z alb známe např.:
• Osmá barva duhy
• V tom roce pitomém
• Tři čuníci
• Divné století

Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal
Právník, nikdy tuto práci nevykonával, píše o obyčejných lidech, dokonce takových, kterých bychom si nikdy nevšimli, protože nás nezajímají, ukazuje, že i v nich je schovaná krása, mají svůj svět a jejich jádro je dobré, i když dobře schované.
• Perlička na dně – cyklus povídek, v těchto povídkách sledujeme příhody lidí z okraje společnosti např. pivních přeborníků, dělníků, tuláků, bohémů. Hovorovým jazykem se spoustou slangových výrazů líčí život v nepříliš přívětivých barvách. Zachycuje často odpudivé jevy skutečnosti, ale ve všech lidech i u těchto lidí z okraje společnosti nachází pověstnou perličku na dně – něco dobrého, co je ukryto v každém člověku.
Asi nejznámější jsou jeho
• Postřižiny - znáte z filmu, píše o svých rodičích v době, kdy sám ještě nebyl na světě.Tatínek byl správce pivovaru, od přírody ustaraný, snažil se obstát před správní radou, která měla k jeho práci samé výhrady. Naproti jeho krásná a samostatná žena byla všemi obdivována a on tak toužil po tom, aby na něm byla závislá. Výraznou postavou je tam strýček Pepin, který přijel původně na čtrnáctidenní návštěvu a už zůstal zbytek života. Pepin je pábitel – typická postava, kterou Hrabal vytvořil, člověk, který mluví a mluví, vymýšlí si, ale ne proto, že by chtěl okolí obelhat, chce ho jen pobavit. V téhle knížce je zachycen svět 20. let 20. stol. Doba zkracování vzdáleností – motorky a auta nahrazují koňskou sílu, sukní i vlasů. Za ty dostala paní správcová od svého rozhněvaného muže na zadek.
Zfilmovány byly také
• Slavnosti sněženek - nemůžeme tam mluvit vyloženě o ději, spíš jde o sled nejrůznějších epizod, v nichž vystupují svérázné postavičky, které spojuje život v jedné vesnici, lov divočáka, o kterého se poperou dvě skupiny myslivců a smíří je paní učitelka, která s nimi mluví stejně jako se svými malými dětmi, zabijačka v hospodě, na které se znovu porvou. Mezi svérázné postavičky patří sběratel – nekup to, když je to tak levný, a tak si dílnu zaneřádí spoustou zbytečných, ale levných věcí, např. 100ks. Levých holínek, halda gramofonových desek apod., další postavičkou je řezník, který všechno sežere, venkovan, který se s kozami kouká na barevnou telku a jezdí drahým autem….
Knížka
• Obsluhoval jsem anglického krále - působí, jako by chtěl autor něco vychrlit jedním dechem. Hlavní hrdina vypráví přátelům v hospodě o svém životě, o tom, jak se chtěl stát milionářem a málem se mu to povedlo… Tahle knížka se právě natáčí, monopol na Hrabalovy předlohy si vydobyl Jiří Menzl.
Další knížkou je
• Příliš hlučná samota - taky jako film, hlavní hrdina pracuje ve sběrně, celá život lisuje starý papír a rukama mu procházejí i knihy autorů, kterým režim nedovolil, aby je mohl do ruky dostat čtenář. Hrdina se nakonec zblázní a nechá se slisovat do balíku s papírem. Autor zemřel za neznámých okolností – vypadl nebo vyskočil z okna. A víte, která zvířata miloval? Kočky, s nimi trávil poslední léta života. Z nápojů pak pivo – taky byl syn správce pivovaru, ne? Ten však pil mlíko, na pivo tu byla jeho žena.

Vladimír Páral

Vladimír Páral
Chemický inženýr, kam může, propašuje chemičku a taky jeho hrdinové mají s chemií něco společného. Jeho romány taky lákaly filmaře. Ačkoli patřil mezi oficiální autory, dokázal do svých knížek propašovat kritiku socialistického životního stylu, proto patřila jeho díla mezi tzv. podpultovky a stály se na ně fronty, ostatně stejně jako na maso, banány aj. Začíná psát o mechanickém stereotypu, do kterého časem upadne každý, dny hrdinů se podobají jako vejce vejci, ráno vstát, do práce, stejná svačina, stejné řeči, stejná práce, stejná cesta domů….stejný sex. Hrdinové se vzbouří proti šedi a nudě, najdou si milence a milenky a jsou nadšeni. Konečně změna, všechno je tak nádherně jiné! Na chvilku. Pak si uvědomí, že sedí na stejném kolotoči, jen v jiném autíčku. Vrátí se zpět k původním partnerům, protože tuhle nudu měli přece jenom radši.

Tak je to třeba v románu
• Soukromá vichřice – osou příběhů jsou 2 partnerské dvojice, které hledají východisko z každodenní nudy a stereotypu. Východisko nalézají v sexuální změně, ale i tam čeká zevšednění a nuda a tak se vracejí k původním partnerům.
• Katapult - hrdina Katapultu dopadne poněkud hůř. Chce si zpestřit šedý život s manželkou a dcerou tím, že si po trase svých častých služebních cest najde na inzerát milenky. Chvilku je spokojen, jenže pak se ukáže, že holky jsou sice každá jiná, ale se všemi by byl život stejně stejný, navíc se všechny chtějí vdát. Zatímco si takhle zkomplikoval život, nevšiml si, že jeho manželství zkrachovalo a on přišel o svoje Lenky, které miloval....

Neoficiální česká literatura v letech 1948 – 1989.

Neoficiální česká literatura v letech 1948 – 1989.

Neoficiální literatura = samizdatová, identitní – toto jsou díla, kteří psali autoři doma, tajně, na psacích strojích, přes kopíráky, nebyla oficiálně vydávána, znal je jen úzký okruh známých kolem autora. Sem řadíme i tzv. psaní do šuplíku, tzn., že autor věděl, že dílo, které napsal, by nemohlo vyjít, proto jej uschoval a čekal na příhodnější dobu. Někteří z těchto autorů byli schopni tzv. autocenzury, tzn., že své dílo sami upravili tak, aby prošlo cenzurou a mohlo být vydáno oficiální cestou. Mnohá díla samizdatová byla pašována přes hranice na Západ a tam vydávána v exilových nakladatelstvích.

Oficiální literatura = zde patří díla, která byla poplatná režimu, prošla cenzurou jako vhodná a byla vydaná oficiální cestou v nakladatelství.

Exilová literatura = to jsou díla, která psali čeští spisovatelé žijící v exilu, tedy v zahraničí. Byla psána česky a vydávána v exilových nakladatelstvích.

Josef Škvorecký

Josef Škvorecký
Básník, prozaik, překladatel, literární kritik.
Redaktorem státního nakladatelství Odeon.
Po roce 1968 odešel se svou manželkou Zdenou Salivarovou do Toronta (Kanada), kde založil nakladatelství 68 Publishers.
Po roce 1989 se manželé Škvorečtí vracejí načas domů, Škvorecký spolupracuje na natáčení filmů podle jeho knih.
• Zbabělci – postava studenta Danny Smiřického odmítá jakékoli nadosobní ideály – náboženství, komunismus, vlastenectví a humanismus. Zajímá ho pouze erotika a především jazz. Na konci románu zůstává stejně ideově neuvědomělý, jako byl na začátku. Autor důsledně užívá vnitřní perspektivu vyprávění, osobní ich-formu.
• Tankový prapor - čerpá z vlastních zážitků, vycházel časopisecky, kompletně vyšel až v Kanadě
• Mirákl
• Příběh inženýra lidských duší - román vychází v Kanadě, děj volně navazuje na předchozí romány, popisuje tehdejší společnost. Hlavní postavou je Danny Smiřický
• Prima sezóna – vyšla v Torontu. Septimán Danny Smiřický v 6 kapitolách situovaných do doby jednoho roku, v každé povídce připravuje plán, jak oslovit dívku.vždy utrpí nezdar, nic mu nevyjde. Danny je snílek, vejtaha, starosvětský ráz erotiky.
• Nápady čtenáře detektivek, Smutek poručíka Borůvky, Konec poručíka Borůvky, Hříchy pro pátera Knoxe - detektivky
• Sedmiramený svícen - téma války, inspirováno vlastními zkušenostmi, kdy někteří jeho spolužáci byli pro svůj původ odvlečeni do koncentračního táboru
• Samožerbuch - kniha, kterou napsal se svou manželkou

Milan Kundera

Milan Kundera
Básník, prozaik, dramatik, muzikolog.
Dnes je znám ve světě především svým prozaickým dílem.
Poslední díla píše pouze francouzsky.
• Žert - román, hlavním hrdinou je Ludvík Jahn, je vyprávěn ve vzpomínkách. Ludvík je student, miluje Markétu, které pošle na brigádu pohled, kde napsal:
„Optimismus je opium lidstva,
zdravý duch páchne blbostí,
ať žije Trotský.“

Za tento žert byl vyloučen z fakulty, o což se postaral jeho bývalý kamarád Pavel Zemánek. Ludvíkův osud se změnil, čekala ho vojenská služba. Po několika letech se Ludvík setkává s redaktorkou Zemánkovou a rozhode se Zemánkovi pomstít, svede jeho ženu. Teprve potom zjišťuje, že Zemánkovi už spolu nežijí, pomsta vyjde naprázdno. Setkává se s Pavlem Zemánkem a zjišťuje, že ten je na výsluní. Zemánková z nešťastné lásky chce spáchat sebevraždu, ale místo analgetik si vezme projímadlo.
• Já, truchlivý Bůh - jedná se o hru, hl. hrdina se zamiluje do krásné studentky konzervatoře, ale ona jej odmítá, a proto přemluví svého invalidního přítele, a představí jej dívce coby dirigenta athénské opery. Dívka se do něj vášnivě zamiluje, otěhotní, dirigent odcestuje zpět do Athén. Po čase se narodí dítě – Achyles a dívka se rozhodne, že žádná láska už pro ni nebude existovat
• Nesnesitelná lehkost bytí - děj se odehrává v Československu a ve Švýcarsku. Je zde zachycen příchod vojsk Varšavské smlouvy. Hlavní postavou je chirurg Tomáš, jeho druhá žena servírka Tereza, přátelé Sabina a Franc. Tomáš s Terezou emigrovali do Švýcarska, Tomáš pracuje na klinice, ale Tereza se chce vrátit domů. Po návratu do ČSSR je Tomáš vyhozen z kliniky a pracuje jako umývač oken. Odstěhují se na venkov, kde Tomáš pracuje jako řidič v JZD a umírají při dopravní nehodě
• Falešný autostop
• Člověk, zahrada širá – básnická sbírka v duchu 50. let
• Monology ( s podtitulem Kniha o lásce ) – milostná poezie, v níž je erotika zobrazena ve své sladkosti i hořkosti
• Valčík na rozloučenou - (napsáno doma, vydáno v Torontu) - román zobrazuje život jako černou frašku plnou intrik, neuvěřitelných náhod a rozpačitých rozuzlení.
• Život je jinde (napsáno v Čechách, ale vydáno v exilu) - Neurotický chlapec Jaromil je po smrti otce v úzkostlivé péči matky, proto se utíká do světa básní. V souvislosti s událostmi v únoru 1948, opojen mocí, udává bratra své dívky, že chce emigrovat. Po činu prožívá nádherné pocity.
• Kniha smíchu a zapomnění - úvahy o hledám ztraceného mládí, smyslu života, životních hodnot.
• Nesmrtelnost - o složitostech současného světa, téma času, stárnutí, smrti a nesmrtelnosti

Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal
Prozaik světového formátu.
Publikoval oficiálně, v samizdatu i exilu.
Tematicky čerpá z vlastních zážitků, z rodinného prostředí, okupace.
Tvůrce tzv. pábení = schopnost vykecat se ze všeho.
Miloval pivo, jeho otec byl správcem pivovaru.
Unikl zatčení po 17. listopadu 38 (zavření vysokých škol) – místo přenášky šel na pivo.
V době války vystřídal různá zaměstnání (výpravčí v Kostomlatech, úředník, skladník, dělník.
Po válce dostudoval a stal se právníkem, ale nebavilo ho to, pracoval jako pojišťovací agent, obchodní příručí, balič papíru – inspirace Příliš hlučná samota.
Získal řadu literárních ocenění.
Zemřel buď nešťastnou náhodou (vypadl z 5. patra) nebo sebevraždou.

• Perlička na dně
• Pábitelé – soubory povídek s postavami „pábitelů“
Pábitelé = jsou lidé, kteří hledají své sny v běžném životě, jsou jimi doslova posedlí.
• Taneční hodiny pro starší a pokročilé - celá povídka je napsána jedinou větou – tok myšlenek a fantazie
• Ostře sledované vlaky - hlavním hrdinou je Miloš Hrma, děj se odehrává za okupace na železniční stanici v Kostomlatech. Miloš je neúspěšný v milostném životě, své neúspěchy se snaží vyřešit sebevraždou, ale nedaří se mu to. Protože si chce Miloš dokázat, že je chlap, rozhodne se pomoci odboji a vyhodit do vzduchu vojenský transport vezoucí zbraně na frontu. Příběh končí tragicky, Miloš úkol splní, ale umírá.
Film režíroval Jiří Menzel, za něž získal v roce 1967 Oskara.
• Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet
• Postřižiny - vzpomínka na rodiče, příběh vypráví Hrabalova maminka (žena milující život), popisuje prostředí Nymburka, pivovaru. Postřižiny = zkracování
• Městečko, kde se zastavil čas - navazuje na Postřižiny, má spoustu autobiografických prvků
• Obsluhoval jsem anglického krále - hlavní postavou je Jan Dítě (nepěkný, zrzavý, malý člověk). Dostal se do hotelu Paříž, jeho velkým vzorem byl pan vrchní Skřivánek, který Janovi napovídal, že obsluhoval anglického krále. Jan obsluhoval habešského krále a byl obviněn z krádeže zlaté lžičky – neprávem. Po Mnichovu uzavřel sňatek s německou dívkou Lízou, narodil se jim mentálně postižený syn. Přišel o rodinu při bombardování, ale nachází kufřík s vzácnými známkami, díky tomu se splní jeho sen a zařídí se nádherný hotel. Po roce 48 mu byl majetek zabaven a ještě, jako každý milionář, musel každý milion odpracovat v pracovním táboře. Zbytek života dožívá na Šumavě jako cestář sám s koníkem, kozou, psem a kočkou
• Příliš hlučná samota - nejoblíbenější Hrabalova kniha. Hlavní postavou je Hanťa, který pracuje v lisovně starého papíru a drtí staré papíry, mezi kterými jsou i zakázané knihy. Čas si krátí čtením těchto knih, knihy pak dává svým známým. Starý lis je ale nahrazen novým, který obsluhují brigádníci, Hanťa ztrácí smysl života
• Něžný barbar - kniha věnovaná jeho příteli Vladimíru Boudníkovi

Josef Škvorecký

Josef Škvorecký
Básník, prozaik, překladatel, literární kritik.
Redaktorem státního nakladatelství Odeon.
Po roce 1968 odešel se svou manželkou Zdenou Salivarovou do Toronta (Kanada), kde založil nakladatelství 68 Publishers.
Po roce 1989 se manželé Škvorečtí vracejí načas domů, Škvorecký spolupracuje na natáčení filmů podle jeho knih.
• Zbabělci – postava studenta Danny Smiřického odmítá jakékoli nadosobní ideály – náboženství, komunismus, vlastenectví a humanismus. Zajímá ho pouze erotika a především jazz. Na konci románu zůstává stejně ideově neuvědomělý, jako byl na začátku. Autor důsledně užívá vnitřní perspektivu vyprávění, osobní ich-formu.
• Tankový prapor - čerpá z vlastních zážitků, vycházel časopisecky, kompletně vyšel až v Kanadě
• Mirákl
• Příběh inženýra lidských duší - román vychází v Kanadě, děj volně navazuje na předchozí romány, popisuje tehdejší společnost. Hlavní postavou je Danny Smiřický
• Prima sezóna – vyšla v Torontu. Septimán Danny Smiřický v 6 kapitolách situovaných do doby jednoho roku, v každé povídce připravuje plán, jak oslovit dívku.vždy utrpí nezdar, nic mu nevyjde. Danny je snílek, vejtaha, starosvětský ráz erotiky.
• Nápady čtenáře detektivek, Smutek poručíka Borůvky, Konec poručíka Borůvky, Hříchy pro pátera Knoxe - detektivky
• Sedmiramenný svícen - téma války, inspirováno vlastními zkušenostmi, kdy někteří jeho spolužáci byli pro svůj původ odvlečeni do koncentračního táboru
• Samožerbuch - kniha, kterou napsal se svou manželkou

Jan Drda

Jan Drda
• Němá barikáda - tento sborník obsahuje 11 povídek s válečnou tematikou a patří k nejúspěšnějším knihám tohoto období. Hrdiny jsou zde obyčejní lidé, i děti. Objevují se však i prvky schematismu, tzn. že autor vidí svět černobíle. Vidí postavy zcela černé. tj. záporné, a postavy zcela bílé, tj. kladné, a mezi tím nic. Toto schematické černobílé vidění světa se v české literatuře naplno rozvinulo v 50. letech.

Mezi nejznámější povídky tohoto souboru patří Vyšší princip a Pancéřová pěst.
• Vyšší princip - hlavní postavou povídky je profesor latiny na jednom pražském gymnáziu. Jelikož své proslovy k žákům vždy začínal větou: "Z hlediska vyššího principu... ", získal již odedávna přezdívku Vyšší princip. Právě se schylovalo k latinské kompozici, když k němu do třídy vtrhlo gestapo a zatklo 3 studenty. Všichni tři pak byli zastřeleni za schvalování atentátu na říšského protektora Heydricha. Někdo je slyšel na plovárně, když se o tom bavili, a udal je. Vyšší princip dostal od ředitele gymnázia i učitelského sboru za úkol, aby předstoupil před svou třídu a odsoudil atentát i chování svých studentů. Vyšší princip před svou třídu skutečně předstoupil, ale nedokázal jim lhát. Řekl: „Vražda na tyranu není zločinem. I já schvaluji atentát na Heydricha!“ Pronesl tato slova, i když si nemohl být jistý, zda právě v této třídě nesedí udavač, který má na svědomí smrt svých 3 spolužáků.
• Pancéřová Pěst - příběh se odehrává v květnu 1945, tzn. na konci války, kdy se Praha ještě brání zbytku německých vojáků. Hlavní postavou je sedmnáctiletý chlapec Pepík Hošek. Ten se řízením osudu dostává k protitankové pancéřově pěsti a ocitá se na barikádě. Před ní se najednou objeví německý tank. Zbraně jeho spolubojovníků v tomto okamžiku selžou a Pepíkovi se podaří tento tank zničit.

Jan Otčenášek, Ota Pavel

Jan Otčenášek
• Občan Brych - román, příběh úředníka, který se po únoru 1948 rozhodne emigrovat. Dostává se až na hranici, kde spolu s dalšími uprchlíky čeká, až si pro ně přijde převaděč. Tehdy si uvědomí, že není jako ti ostatní, kteří se bojí o svůj majetek a postavení, a vrací se zpátky.
• Romeo, Julie a tma - novela , na příběhu lásky studenta Pavla a židovské dívky Ester ukazuje autor nelidskost fašismu. Pavel schová Ester do pokojíku za dílnu svého otce, aby nemusela do transportu. Zamilují se do sebe a přejí si konec války, aby mohli být spolu šťastni. Esteřin úkryt je však prozrazen a ona, aby nepřivedla milovaného Pavla do potíží, rozhodne se z úkrytu odejít, vyběhne na ulici a tam je zastřelena německým vojákem.

Ota Pavel
Vlastním jménem Ota Popper.
Byl židovského původu.
• Smrt krásných srnců, Jak jsem potkal ryby – povídkové soubory vzpomínkového charakteru, prvnímu cyklu vévodí postava vypravěčova otce, „povedeného“ tatínka, pábitele a snílka, v líčení událostí se prolíná komika s tragikou, výrazným tématem je příroda

Karel Čapek - 5. období – protifašistická díla

5. období – protifašistická díla , konec 30. let

Období je ovlivněno hrozbou války.

o Hovory s TGM
o Život a dílo skladatele Foltýna – poslední román nestačil dokončit
o Válka s mloky – utopistický román – fejeton, Čapek sám říká, že nejde o utopii, ale o alegorii fašismu. Lidé si vypěstovali mloky, aby je mohli využívat ke svému prospěchu, mloci – symbol člověka, který žije zmechanizovaným způsobem života, symbol nemyslícího davu. Tato levná pracovní síla se nakonec obrátí proti člověku a ohrožuje jeho existenci. Román je satirou na soudobou politiku, prodejnost tisku, na zkorumpovanost věd, na umění vyrábějící kýče apod.
o Bílá nemoc – drama, konflikt humanisticky smýšlejícího lékaře Dr. Galéna s diktátorem , který rozpoutá válku. Dr. Galen „nehrdinský hrdina“ léčí chudé zdarma, bohaté pod podmínkou, že zastaví válečné zbrojení. Po baronu Krügovi je nemocí zasažen i maršál. Když se rozhodne zastavit válku, je Galén, nesoucí mu lék ušlapán sfanatizovaným davem. Hl. myšlenka – sebeušlechtilejší jedinec je slabý v boji proti organizovanému násilí
o První parta – román o věrném kamarádství a hrdinství boj o záchranu zasypaných havířů
o Matka – žena, dárkyně života, ztratila v zájmu vědy a válečných konfliktů všechny své blízké, manžel jako voják uposlechl nesmyslného rozkazu, syn Ondra, lékař, zahynul v boji se žlutou zimnicí, Jiří jako letec překonal výškový rekord, ale zaplatil za to životem, dvojčata Petr a Kornel zemřeli v občanské válce, každý na jiné straně barikády, Přesto nakonec posílá svého nejmladšího syna toníka do boje proti nepříteli, když slyší že umírají usmrkané děti
o Život a dílo skladatele Foltýna – vydáno posmrtně jako torzo, psych. Román řeší problém umělecké morálky

Různé reakce na 2. světovou válku v dílech českých i světových spisovatelů.

Různé reakce na 2. světovou válku v dílech českých i světových spisovatelů.


2. světová válka ( 1939 – 1945 ), nejkrvavější válečný konflikt v dějinách lidstva.

2. světová válka začala v roce 1939 napadením Polska fašistickým Hitlerovým Německem. Tomu předcházel anšlus Rakouska a Mnichovská konference, která znamenala počátek rozbití Československa. To pak bylo Němci obsazeno 15. března 1939 a vznikl zde Protektorát Čechy a Morava. Pokračovalo obsazování Evropy německými fašisty, jehož spojenci byla fašistická Itálie a Japonsko. Napadením Sovětského svazu Německem začala Velká vlastenecká válka spojena s takovými událostmi jako je blokáda Leningradu nebo bitvou u Stalingradu, což byl konec mýtu o neporazitelnosti německé armády. Válka skončila v roce 1945 konečnou porážkou fašismu spojenci, tedy sovětskými, americkými a anglickými vojsky.

2. světová válka se stala hlavním tématem literárních děl.některá vznikala již v průběhu válečných let.

Joseph Heller
• Hlava XXII – jeho bezesporu nejlepší román, popisuje v něm pocity a zážitky z války, tímto přesným obrazem skutečnosti může teprve vyjít najevo absurdita lidského chování ( voják může být propuštěn z armády, je-li blázen; pozná-li, že je blázen, je vlastně normální, nemůže tedy být propuštěn z armády )
• Něco se stalo
• Gold za všechny peníze – hlavní postava Bruce Gold žije ve společnosti, v níž jsou stále bláznivější podmínky ( pořádek je vlastně chaos, normální je stav šílenství )