Barvy nás provázejí od chvíle, co otevřeme oči. Jsou pro nás také samozřejmé, že si bez nich neumíme představit život, a myslíme si, že jim i rozumíme. Zatímco v dávné minulosti lidé používali výhradně produkci samotné přírody, dnes si domácnosti zkrášluje barvami, které jsou vyrobeny průmyslově. A to je hotová věda. Výrobci o tom vědí své, vždyť stále přísnější ekologické normy je nutí vyvíjet nátěrové látky, které jsou nejen pěkné, ale také neškodné.
Pojem ekologické barvy není výmyslem současnosti. Již v 60. letech minulého století se vývojem barev s klesajícím negativním vlivem na životní prostředí začali zabývat v USA. Rychle se rozvíjející automobilový průmysl do té doby používal pouze syntetické nátěry s obsahem organických rozpouštědel, které zamorovali životní prostředí. Na tlak veřejnosti přijala tamní vláda vůbec první vyhlášku (tzv. Rule 66), která stanovila na to období přísné emisní limity pro používání organických rozpouštědel. Lakovny museli rozšířit své linky o drahé čisticí jednotky, což byl impuls pro vývoj nových nátěrových hmot ředitelných vodou. Po automobilovém průmyslu se touto cestou vybralo stavebnictví s ekologicky příznivějšími nátěry na fasády a omítky. Ekologické barvy nejsou módním rozmarem, vždyť každý z nás chce bydlet nejen ve vizuálně přitažlivém, ale i neškodným prostředí. Výrobci pečlivě sledují společenské trendy a názory spotřebitelů. Informace využívají při inovaci výrobních procesů a postupně ekologizujú své výrobky, zejména snížením podílu nebo úplným odstraněním organických rozpouštědel v barvách a nátěrech.
Proč ekologické barvy?
Ekologické barvy nezatěžují životní prostředí, protože obsahují biologicky rozložitelné složky. Konvenční barvy obsahují organická rozpouštědla, které se vedle negativním vlivu na zdraví lidí podílejí i na rozšiřování ozonové díry. Výrobci proto neustále vyvíjejí nové, neškodnou receptury. Evropská environmentální legislativa "nutí" výrobců ekologizovať technologii výroby i samotné výrobky. Obecně lze říci, že ekologické barvy a nátěry se vyrábějí na bázi pojiv, které se ředí obyčejnou, neškodnou vodou. Nátěry na bázi vody mají řadu výhod. Při sušení se z nich neuvolňují škodlivé výpary a při malování netreba intenzivně větrat. Rychlé sušení zkracuje čas potřebný na malování, což umožňuje nanést více vrstev v kratších intervalech. Nátěry na bázi vody nezapáchají. Zpravidla je není třeba ředit, a pokud taková potřeba nastane, ředidlem je obyčejná voda. A kromě toho si dlouhodobě udržují estetický vzhled, protože časem nežloutnou.
Pozor na těkavé organické sloučeniny
Od 1. ledna 2010 vstoupila v platnost evropská směrnice VOC 97 / C 99/02, která bude upravovat podíl těkavých organických sloučenin v nátěrech. VOC (Volatile Organic Compounds - těkavé organické sloučeniny) jsou organické látky obsahující uhlík a jeden nebo více těchto prvků: vodík, kterýkoli halogen, kyslík, síra, fosfor, silikon nebo dusík s výjimkou oxidů uhlíku, uhlíků a bikarbonátov. Množství rozpouštědel v nátěrech umožňuje kontrolovat aplikační vlastnosti barev, jakož i proces schnutí. Při vypařuje rozpustných složek se uvolňují škodlivé výpary, které mají negativní dopad nejen na bezprostřední okolí, ale také přispívají ke vzniku ozonové díry. Proto se dnes výrobci ve zvýšené míře snaží nahrazovat organická rozpouštědla jejich ekvivalentem na vodní bázi. Lze tedy očekávat vyostření boj výrobců o co nejlepší vlastnosti nátěrových látek nové generace, ale to může nás zákazníků jen těšit. V našich domech a bytech používáme nejvíce dekorativní nátěry. Ty v Evropě představují 54% všech použitých nátěrů, přičemž 72% z nich je založených na vodní bázi. Tlakem na životnímu prostředí šetrnější podíl nátěrů na vodní bázi ještě poroste.
Ekologie optikou výrobců
Výrobci nátěrů ve stále větší míře používají vodu jako základní složku iv případě nátěrů, při kterých byli domácí kutilové donedávna zvyklí na přítomnost organických rozpouštědel (zejména nátěry na dřevo a kovy). Dnes jsou na trhu i ekologicky příznivější nátěrové hmoty a zákazníci je na pultech najdou označené vizuálním znakem evokující odkaz na přírodní původ. "Vedle výrobcích, které vyhovují přísným standardům směrnice VOC už dnes, máme připravenou generaci produktů, které vyhoví přísným ekologickým normám od roku 2010. Známe tři různé postupy: zvýšení obsahu suché látky v nátěrech na bázi organických rozpouštědel tak, aby se dosáhlo přípustný limit, přesměrování na nátěry na bázi vody nebo přidávání podílu vody do nátěrů na bázi organických rozpouštědel. Využíváme všechny tři postupy, abychom našim zákazníkům nabídli široký sortiment a zejména ekologicky příznivé řešení všech výzev, kterým se štětcem v ruce čelí v prostředí svých domácností. Kvůli přehlednosti jsou tyto výrobky vizuálně spojeny jednotným grafickým znakem, rybkou ve slunci "říká obchodní ředitel společnosti v oboru.
Výběr barev
Profesionální malíři dbají na své zdraví si vybírají barvy s přívlastkem ekologické. Dělejte to jako oni. Dobrým znakem je, pokud je výrobce držitelem certifikátu podle mezinárodní normy ISO 14001. Nátěry na bázi vody se doporučují zejména v případech, kdy je třeba natřít větší plochy v interiérech, a všude tam, kde se zdržují lidé. Díky složení jsou vhodné i do interiérů gastronomických provozů (kuchyně, restaurace atd..). Dnes už není problém mít hezké stěny, je třeba však myslet i na to, aby byly zdravé.
Chystáme se doma malovat
To je dostatečný důvod na stres, který přináší dočasná nepohoda. Pohodlí má nyní svou váhu, ale domácí mistr, natož profesionální malíř, by měl myslet především na bezpečnost. Zatímco před třiceti lety odcházelo mnoho profesionálních malířů do předčasného důchodu, zahraniční prameny uvádějí, že dnes je více než těkavé látky ohrožují úrazy - pády ze žebříků a lešení či uklouznutí na rozlitých barvách. Platí tedy zásada mít kolem sebe pořádek a dopřát si častěji přestávky na odpočinek. Měly by na to myslet i domácí mistři, kteří se do zkrášlování stěn a fasád svých příbytků pouštějí svépomocí.
Žádné komentáře:
Okomentovat