Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Odrazy I.světové války v naší literatuře

Jaroslav Hašek
- syn středoškolského profesora. Přerušil studia na gymnázia, učil se drogistou a nakonec maturoval na obchodní akademii. Poté pracoval jako bankovní úředník. Zakrátko však místo opustil a věnoval se výlučně psaní. Sblížil se s anarchistickým hnutím. Působil v několika časopisech, obchodoval se psy, vystupoval jako kabaretní konferenciér. Přes veškeré snahy o pravidelné zaměstnání, propadl zcela bohémskému životu. Během války se dostává Hašek na frontu, do Ruského zajetí, přechází k čs. legií a nakonec vstupuje do Rudé armády. Po návratu domů 1920 umírá v Lipnici na Českomoravské vysočině.

Za svého života vydává knižně malou část své tvorby ( Trampoty pana Tenkráta, Můj obchod se psy a jiné humoresky )
Teprve posmrtně byli uveřejněny další práce v několika souborech.
Nejslavnějším dílem je román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Postava Švejka vystupuje v dílech i před vznikem tohoto románu v knihách Dobrý voják Švejk.
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války - (nedokončeno)
-vycházel v letech 1921-23 nejprve v podobě sešitků ilustrace J.Lada. tento humoristický román o válce začíná proslulým dialogem mezi Švejkem a jeho bytnou paní Millerovou v době po sarajevském atentátu. Se odvíjí množství Švejkových příhod, od řízení před odvodní komisí, pobyt v blázinci. Přes službu u feldkuráta Katze a nadporučíka Lukáše až k příhodám při cestě na bojiště, na frontě, kde Švejk upadá do zajetí a znovu se vrací do rakouské armády. Hašek dokázal využít znalosti lid.prostředí, historky vždy působili reálně, přestože autor nešetřil nadsázkou. Smysl pro jazykovou komisi.

hlavní postava – voják Švejk:
- je to postava dvojaká :
- na jedné straně geniální chytrák, neustále aktivní, rafinovaný, nic ho nevyvede z míry, překvapivě obratně se vyrovná s každou situací,
- na druhé straně prostoduchý blb, uvádí k absurdnosti všecky zájmy státu, zákony, rozkazy) – ”prostomyslný dobrák”
- čtenář neví, která z těchto dvou stran je ta pravá Švejkova povaha
- je to destruktivní typ, vytváří zmatek, rozklad vojska zevnitř, prohraje válku tomu, kdo ho do ní pošle

Žádné komentáře:

Okomentovat