Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

2. světová válka a próza

Světová literatura
Michaila Šolochova
Osud člověka– povídka zachycuje životní peripetie řidiče z Voroněže Andreje Sokolova. Sokolov upadl do zajetí a prošel nucenými pracemi v Německu. Pracoval v dolech a jako řidič u německého důstojníka. Ke konci války se mu podařilo přeběhnout k Rudé armádě. Dozvídá se o tragické smrti své manželky a dvou dcer. Ztrácí syna, kterého zastřelili poslední den války v Berlíně. Odchází za svým přítelem do Urjupinska, kde opět pracuje jako řidič. Jednoho dne se potkává se sirotkem Váňuškou.Sokolov se vydává za jeho otce a v dítěti nachází nový smysl života. Šolochova bylo pokusit se o lidskou rehabilitaci sovětských válečných zajatců.

Joseph Heller – americký spisovatel
Hlava XXII. – román se složitou dějovou konstrukcí, spojenou příběhem letce v době války toužícího vymanit se z ubíjející mašinérie smrti. Smrt přátel a neustálé zvyšování povinných startů přiměje Yossariana zbavit se války dezercí. Utíká za snem o krásných blonďatých Švédkách zosobňujících vše, co je vojákovi ve válce nedostupné. Neoddělitelnou součástí románu je ironie, satira, situační humor – výsměch válečné absurditě.( srovnatelné se Švejkem)
Deník Anny Frankové – 13letá dívka psala deník skryta ve sklepě, někdo je prozradil, dostala se do koncentráku kde zemřela.Její otec ,ale přežil a její deník našel.

Remarque – Čas žít, čas umírat. Osudy německého vojáka

Albeto Moravia – Horalka,Římanka ( z filmované)

Viliam Styron – Sophiina volba ( ukázka) – příběh emigrantky která zpětně vzpomíná na 2.sv.v.
- polka která byla v koncentráku a rozhodovala se koho dá do plynu syna nebo dceru

Robert Merle – Smrt je mým řemeslem

Žádné komentáře:

Okomentovat