Literární generace v české literatuře 19.století ( májovci, ruchovci, lumírovci)
MÁJOVCI
po porážce v r.1848 nastalo období národnostního útisku, kdy byly tvrdě potlačovány všechny projevy vlastenectví (Borovský)
r.1861 vydal František Josef I. tzv. ŘÍJNOVÝ DIPLOM, v němž slíbil práva Čechům (uvolnění cenzury => nadřízený orgány, má právo, co se smí vytisknout a co ne a právo shromažďovací.
To způsobilo rychlí rozmach českého kulturního života, zakládaly se spolky (Sokol, Hlahol – pěvecké sdružení, Umělecká beseda – Středisko českých umělců)
První kniha, která byla po delší době vydaná je Almanach Máj (Sborník) – v něm se skupina mladých spisovatelů přihlásila k dílu Karla Hynka Máchy (Jan Neruda, Vitězslav Hálek, Karolína Světlá, Jakub Arbes). Zásady májovců: Povznést českou literaturu na evropskou úroveň . Psát o soudobém životě. Realisticky (podat pravdivý obraz skutečnosti)
Zdůraznit společenské problémy. Odklonit se od historie
1854 – almanach Lada Nióla – J.F.Frič
- otevřenější, méně umělecky zdařilý
Prozatímní divadlo:
- první stále české divadlo otevřené roku 1862
- roku 1881 splynulo v jediný celek s ND
Národní divadlo:
- budováno 1850 - 83 z darů a sbírek
- základní kámen 16.5.1868
- prvně otevřeno 1881 - vyhořelo
- znovuotevřeno 18.11.1883
- rekonstrukce v novorenesančním stylu 1983
- výzdoba: Aleš, brožík, Hynais, Mařák, Myslbek, Wagner
- ředitel ND byl F.A.Šubrt
Jan Neruda (1834-1891)
- * v Praze na Malé straně
- těžké dětství v chudobě
- pro nedostatek peněz nestudoval vysokou školu a rozešel se 1.velkou láskou (byly 3.)
- pracoval jako redaktor, byl dobrý organizátor kulturního života
- 2. nešťastná láska Karolína Světlá
- zemřel o samotě v chudobě, těžce nemocný
Psal poezii, prózu a fejetony. Za života byl uznávaný jako novinář, ale uznaný jako básník, protože jeho poezie nebyla líbivá, části pesimistická a často zachycovala lidskou bídu.
Zajímovost: v době okupace byly Máchovi, Němcové a Nerudovi věnovány básně a často se o nich psalo. r. 1858 vzniká Almanach Máj (ti, co do něj přispívají = Májovci: Hálek, Neruda, Sabina, Frič, Světlá, Arbes, Němcová, Erben). Jejich program hlásili se k odkazu Máchy. Zobrazovali současnost pravdivě. Zobrazovali život v plné šíři (klady i zápory), tvrdili, že je třeba mít rozhled po Evropské kultuře - dohnat Evropu.
OdpovědětVymazat