10. Kulturní, společenský rozmach české společnosti v 60. letech 19. stol.
=1851-59 – Bachův absolutismus – i přes útlum v liter. vydání almanachu Máj (sborník příspěvků začínajících autorů), Erbenovy Kytice a Babičky
- 60. léta rozvinutí kultury, almanach Máj, 1868 – základní kámen Národního divadla
- Májovci: odvrat od minulosti, rozhled po evr. kultuře, snaha o zobrazení skutečnosti, české liter. na světovou, zklamání rozdílem mezi ideálem a skutečností.
o Jan Neruda – z Malé Strany (dům U dvou slunců), novinář (N. Listy), fejeton (přes 2000) – „Kam s ním“; Básně: „Knihy veršů“, „Písně kosmické“, „Balady a romance“ („Balada česká“, „Balada o polce“, „Romance o Karlu IV.“, „Zpěvy páteční“); Próza: „Trhani“ (trhali skálu na stavbě železnice); „Povídky malostranské“ (13, obyč. lidech)
o Vítězslav Hálek – z venkova, novinář (NL), založil časopis Zlatá Praha; Poezie: „Lyrické písně (večerní)“, „V přírodě“; Próza: Povídky „Na vejminku“, „Muzikantská Liduška“, „Poldík rumař“
o Karolína Světlá – vl.jm. Johanna Rottová; romány a povídky z Prahy: „Černý Petříček“, „První Češka“; romány a povídky z Podještědí: „Hubička“ (použila E. Krásnohorská k libretu pro Smetanu), „Vesnický román“, „Nemodlenec“ (o sektách v severních Čechách)
o Jakub Arbes – ze Smíchova, romaneto (krátké, záhada postupně vysvětlena věd. způsobem); Dílo: „Newtonův mozek“; romány se soc. tematikou: „Kandidáti existence“, „Moderní upíři“
B: Tvarosloví jmen: rod, číslo pád, vzor
Žádné komentáře:
Okomentovat