Ruchovci a Lumírovci
Ruchovci
(Svatopluk Čech, Eliška Krásnohorská, Alois Jirásek, Václav Beneš Třebízský, Ladislav Quis, Josef Václav Sládek – později Lumírovci)
Tato literární skupina se soustředila kolem almanachu Ruch, podle kterého byli nazváni. První číslo vyšlo na počest Národního divadla. Rozmach této skupiny spadá do 60. – 70. let 19. století – tj. v době prudkého rozvoje průmyslu, hospodářství a kultury (vznik Národního divadla).
Zpočátku měli asi 20 přispěvatelů. Redaktorem byl Josef Václav Sládek, autory byli Ladislav Quis a Svatopluk Čech.
Jejich tvorba je velmi odlišná od tvorby Májovců. Ruchovci neměli finanční potíže, což se samozřejmě projevilo v jejich tvorbě. Vraceli se k otázkám vlastenectví, opět se objevila myšlenka slovanské vzájemnosti. Snažili se zachovat národní charakter literatury. Spisovatelé hledali náměty v českých dějinách, ale nešlo jim o fakta, spíše si na základě událostí vymýšlejí dějiny a upravují je tak, jak by je rádi viděli.
Básníci se obraceli k venkovu a české selství se pro ně stalo prototypem českého národa. Napodobovali lidovou tvorbu, znovu se objevily balady a vlastenecké verše.
Lumírovci
(Jaroslav Vrchlický, Julius Zeyer, Vítězslav Hálek, Jan Neruda)
Do literatury vstupují ve stejné době jako Ruchovci, ale jsou k nim protikladní. Sdružují se kolem časopisu Lumír. Největší snahou bylo povznést literaturu na evropskou úroveň. Snažili se otevřít se světu – překládali cizí literaturu, především románskou (Francie, Itálie).
Nezajímala je minulost a pokud se zabývají historií lidstva, tak pouze v kontextu s historií národa. Filosofickým základem jejich tvorby byla myšlenka, že lidstvo se neustále vyvíjí k humanitě.
Literárně hodně experimentovali, objevují se u nich neobvyklé verše. Jejich díla patří k dobově nejčtivějším a i kvalitativně patří k nejlepším. Jejich díla mohou být blízká i modernímu člověku.
Svatopluk Čech
Narodil se v Ostředku u Benešova, studoval gymnázium v A, později práva. Působil jako redaktor Lumíru, byl členem advokátní kanceláře ve Slaném, později v A. Hodně cestoval. Jeho dílo ovlivněno Máchou, zabývá se demokratickým rozdělením společnosti a sociální spravedlností.
Žádné komentáře:
Okomentovat