Svatopluk Čech (1846-1908)
- básník, prozaik, satirik, fejetonista
- narodil se v Ostředku u Benešova, zemřel v Praze
- vystudoval práva-právní koncipient, pak pouze literatura
- přispíval do almanachu Ruch
- zakladatel a redaktor časopisu Květy
- dílo:
a) historická: - husitství- Husita na Baltu ( husité podnikali jízdy na Balt), Adamité, Žižka
-z pobělohorské doby- Václav z Michalovic
b) venkovská: Ve stínu lípy (1879) – 7 veršovaných humorných i smutných příběhů, které si venkované vyprávějí pod košatou lípou. Představa poklidného venkovského života. Oslava českého kraje a rodné země.
Lešetínský kovář- je to báseň. Příběh venkovského kováře Václava a jeho dcery Lidunky, kteří brání svůj majetek proti přicházejícímu německému průmyslu. Znamenalo by to konec přírodní harmonie, ale i harmonie lidských vztahů. Umírá na zranění z boje, ale románek mladé dcery končí šťastně.
- vyšel v Nerudově edici Poetické besedy 1883, ale první vydání bylo zkonfiskováno. Nakonec byla šířena v opisech a některé lyrické písňové pasáže byly zhudebněny. Užívá mnoho poetismů-kol, robátko, rděl se rmutně. Ukázka viz modrá čítanka str. 108.
c) alegorické básně: Evropa, Slavie (reakce na události doby)- jsou to názvy dvou lodí . E. má mezinárodní posádku a S. slovanskou. E. se potopí. – panslavistická tématika
d) satira: tzv. zvířecí epos Hanuman- je to opičák, který se naučí západní způsoby, pak se vrátí do pralesa, kam se to nehodí. Alegorie na slabosti českého národní povahy a hlavně na lumírovce, kteří se opičí po západu
e) lyrika:-politická, národní vlastenecká
-skladba-Písně otroka (1895) – myšlenka vzpoury, touha zbavit se otroctví. Africká scenérie- otrok otrokář, znázorňuje u Čechách Čech Němec
- Jitřní písně, Nové písně-ukázka viz modrá čít. Str. 107
f) humoreska: Losos mého pradědečka (1880), ukázka str. 110
g) próza : Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (1880), kontrast pražského nekulturního pana Broučka s obyvateli Měsíce, kteří žijí duchovně, milují umění a květiny.
Nový epochální výlet pana Broučka tentokrát do XV.století- pan B se ocitá mezi Husity v době bitvy na Vítkově. Prohlašuje, že je vlastenec, ale z bitvy zbaběle uteče. Oba zhudebněny Leošem Janáčkem.
Eliška Krásnohorská (1847-1926)
- literární kritička, překladatelka a básnířka- sb. Z máje žití, K slovanskému jihu
Čechův Hanuman: sbírka, podobenství z prostředí zvířat, výsměch napodobování způsobů jiných národů. Hanuman - syn z královského opičího rodu, lodník ho odnesl a prošel s ním Evropu jako komediant pak je zase námořníkem, loď ztroskotá u Afriky. Hanuman se dostává do rodného kraje panovníkem a zavádí evropské způsoby - oblečení úřady - nemožné.
OdpovědětVymazat