o K. H. Mácha – nejvýzn. básník č. romantismu; moderní č. poezie; umírá 1836 (1939 ostatky na Vyšehrad); „Máj“ (lyrickoepická skl.; 4 zpěvy; krajina kolem Doks); póza „Cikáni“ (Kokořínské údolí, vyděděnci); „Obrazy ze života mého“; „Pouť Krkonošská“; „Márynka“ (kontrast krása, hrubé prostředí)
o K. J. Erben (1811-?) – archivář v Praze, zájem o lid. tvorbu a lid. mýty; „Kytice“ (15 balad); „Prostonárodní české písně a říkadla“; „Hrnečku, vař“ (soubor českých národních pohádek)
o K. Sabina – práskač, donašeč; Oživené hroby (z vlastních zkušeností, románový deník z vězení); Úvod povahopisný (kladná kritická studie o Máchovi); libreta k operám „Prodané nevěstě“, „Braniboři v Čechách“ (Smetana)
- Anglie
o George Gordom Byron – romantický bouřlivák dílem i životem, opustil rodinu a zemřel v Řecku na mor – „Childe Haroldova pouť“ (rozsáhlý epos s autobiogr. prvky, píše o slavné minulosti zemí); „Korzár“, „Lara“ (revoltující hrdinové)
o Water Scott – sběratel lidových balad, psal historické romány z dějin Anglie; „Ivanhoe“ (konec 12. stol., rytířská tematika a souboje)
o Percy Bysshe Shelly – „Odpoutaný Prométheus“ (osvobození člověka; téma z antického mýtu)
Žádné komentáře:
Okomentovat