Henrik Ibsen – (1828-1926) „Nora – Dům loutek“ (drama; žena opustí svou rodinu, protože si v ní připadá jako loutka); „Peer Gynet“ (pohádková hra; rváč a dobrodruh, neschopen zdolávat překážky, sní, promarní vše i lásku)
o Dánsko
H. Ch. Andersen – „Malá mořská víla“; „Cínový vojáček“; „Sněhová královna“
o Amerika
Mark Twain – vl.jm. Samuel Langhorne Clemens, pseudonym z dob když se plavil na Mississippi – označení hloubky; „Dobrodružství Toma Sowyera“; „Dobrodružství Huckelberryho Fina“; „Princ a chuďas“; „Yankee“; „Na dvoře krále Artuše“ (parodie na středověk)
- Český realismus
o K. H. Borovský (1821-56) – měl se stát knězem, studia nedokončil, vadil mu dril; setkal se s Šafaříkem a ten ho doporučil jako vychovatele do Ruska à setkání s Gogolem; „Obrazy z Rus“ (zjištění, že v Rusku i v Rakousku je prostý lid utlačován stejně); vydává kritický časopis Slovan; redaktor Národní novin; 1849 souzen a posléze vyhoštěn do Brixenu; 3 rozsáhlé satir. skladby „Tyrolské elegie“ (přechod Alp; opovržení rakouskou nadvládou; ironie, sarkasmus), „Král Lávra“, „Křest svatého Vladimíra“ (Car Vl. nechce uznat boha Peruna a nechá ho utopit, vyhlášen konkurz na boha à parodie na hrdinské eposy); Epigramy (=krátké satirické básničky; poučení; dělil je na církvi, králi, vlasti, múzám a světu
Žádné komentáře:
Okomentovat