V ANGLII
lord George Gordon Byron (1788–1824)
Básník, muž velkých protikladů. Měl titul lord, proslul hlavně svými milostnými dobrodružstvími.
Přidal se k italským revolucionářům, ke Karbonářům, zemřel v Řecku. Je zakladatelem lyrické povídky tj. – povídka s oslabeným dějem.
Dílo:
Psal milostnou lyriku, většinou to byly smutné básně, neznámější je jeho:
– moderní epos Childe Haroldova pouť – hlavní hrdina je vlastně spisovatel sám, je to z části autobiografický epos o putování autora po Evropě obzvláště na jih do Řecka a jeho vzpomínání na tyto cesty. Protest proti nesvobodě a tyranství v současnosti; byronismus – spor hrdiny se světem, osamocený boj za svobodu proti tyranům, světabol (spleen).
Psal filosofická dramata, ty byly veršovaná:
– dramatické básně Manfred – hlavní postava kníže Manfred spáchal zločin acelý život za něj ochotně trpí, ale není ochoten zatracení ďáblem nebo peklem, Kain
– romantické básnické povídky Džaur, Korzár, Lara (lyrickoepické skladby – děj s prvky lyriky, reflexe, popisu)
Percy Bysshe Shelley (1792–1822)
V mnohém byl podobný Byronovi, šlechtic, otec ho vydědil za jeho chování, tvrdým odpůrcem manželství, ale sám unesl dceru londýnského politika a vzal si ji. Za čas od ní odešel a našel si životní družku Mary Godwingovou. Za svůj životní styl byl odsuzován. Proto utekl do Itálie, kde také tragicky zemřel.
Dílo:
– lyrická dramatická báseň Odpoutaný Prométheus – toto drama zpracováno moderně.
– obměna staré antické báje o hrdinovi, který se vzepřel bohům a přinesl lidem oheň hrdý vzdor proti osudu a moci = titanismus; kontrast lidskosti a božské tyranie, víra v konečné vítězství dobra:
sir Walter Scott (1771–1832)
básník, sběratel lidových skotských balad, prozaik (historické romány)
byl původem Skot z Edinburgu, advokát, nechal opravit skotský feudální hrad.
Dílo:
Je zakladatelem historického románu
např. Ivanhoe – děj z anglické historie z konce 12. stol., napětí, milostná tematika, prostředí rytířských soubojů, atmosféra hrdinství, cti, nadšení, vlastenectví
Wawerly – napsán v anonymitě, román ze skotských dějin
Kenil Worth – historický román z doby Alžběty II.
Emily Brontëová (1818–1848) – období viktoriánské Anglie;
Dílo:
román Na větrné hůrce – rodina se ujme dítěte – Headkliff, ten se zamiluje do jejich dcery Kateřiny, ta je provdána, on to strašně nese. Chce se pomstít a usiluje a její dceru, psychický teror, Kateřina umírá.
Žádné komentáře:
Okomentovat