Do pop-ředí se dostávají zájmy vědecké: 1818 je v Praze založeno dnešní Národní muzeum; vlastenecké:1830 založe-na tzv. Matice česká a v neposlední řadě i literární.
a) jazykověda, historie a slavistika.
Josef Jungmann: 1773-1847: klíčová osobnost II. generace NO.Jazykovědec. Přichází s jazykovým programem národního hnutí, který se posléze ukáže jako jediný možný? Prototyp vlastence milujícího svůj národ a toužícího prospět k jeho rozvoji a obnově. Odmítá skepsi Josefa Dobrovského. Nadšenec.
Úvaha: Dvojí rozmlouvání o jazyku českém:základní programové prohlášení celé generace: Čechem je pouze ten, kdo užívá a ovládá češtinu; jazyk se stává základním znakem doposud neexistujícího národa.
Úvaha: O klasičnosti literatury a důležitosti její: vytváří představu náročné česky psané literatury, která by zdůrazňovala národní zájmy a byla jazykově kvalitní.
Česko-německý pětidílný slovník:základní dílo obrozenské jazykovědy, obsahuje kompletní slovní zásobu češtiny do 30. let 19. století. Předpoklad a důkaz, že čeština může být plnohodnotným komunikačním jazykem, velmi důležité dílo.Obohacuje a doplňuje koncepci Josefa Dobrovského a jeho
dvoudílný Slovník německo-český.
Žádné komentáře:
Okomentovat