Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Obraz války v literatuře

Obraz války v literatuře
Arnošt Lustig – Prozaik, publicista a scénárista. Autor židovského původu, který prošel Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem. Na jaře 1945 uprchl z transportu smrti. Žije a přednáší v USA, po roce 1989 navštěvuje také naši zemi. Ve svých dílech podal umělecké svědectví o osudu Židů za nacismu. Prosadil se hned prvními knihami povídek.
Noc a naděje, Démanty noci a Noc a den – Knihy povídek. Jsou silně autobiografické. Autor v nich vypráví o válečném období, o životě v koncentrácích a o jeho následcích.
Dita Saxová – Novela vypráví příběh osmnáctileté dívky, která přežila koncentrák. Tato zkušenost jí vzala veškeré iluze o životě. Trpí jakýmsi komplexem vykořeněnosti a její trauma jí neumožňuje vybudovat nový život. Když nemůže překonat pocit životní prázdnoty a nepomáhá ani emigrace do Švýcarska, ukončí svůj život dobrovolným pádem z ledovce.
Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou – Tato novela byla inspirována skutečnými událostmi. V Itálii jsou zatčeni židovští obchodníci s americkými pasy. Za velkou částku peněz jim nacisté slíbí, že je vymění za své zajatce. Jeden ze skupiny zajatých Židů se snaží zachránit krásnou polskou tanečnici Kateřinu Horowitzovou, které si všiml na rampě koncentračního tábora. Za peníze si vyžádá její doprovod do Německa. Velitel Němců žádá další a další peníze. Nakonec oznámí, že švýcarské úřady žádají dezinfekci Židů a odvádí je do převlékárny u plynové komory pod záminkou koupele. Jediná Kateřina vytušila podvod a jediná se vzchopila k činu. Vytrhla jednomu Němci pistoli a zastřelila jej, druhého zranila. Ji i všechny ostatní Němci okamžitě postřílí. Hlavní hrdinka se stala symbolem statečnosti a aktivního boje proti zlu a násilí. Její vlastnosti jsou v kontrastu s pasivitou ostatních.
Nemilovaná /Román z deníku sedmnáctileté Perly Sch./ – Román vypráví tragický příběh dívky z Terezína, která je nucena živit se prostitucí.
Josef Škvorecký – Prozaik a nakladatel. Narodil se v Náchodě. Téměř celé jeho dílo nese autobiografické rysy.
Zbabělci – Román zachycuje osm květnových dnů ve fiktivním Kostelci v roce 1945. Kostelcem je myšleno autorovo rodiště. Hlavní dějová linie se točí kolem bývalého studenta gymnázia Dannyho Smiřického, který je vypravěčem příběhu. Na první pohled se jeví jako povrchní a cynický mladík, ve skutečnosti je velmi citlivý a vnímavý. Na konci druhé světové války pracuje v kostelecké továrně a ve volném čase hraje jako saxofonista se svou jazzovou kapelou v hospůdce Port Artur. Danny je normální chlapec, zajímá se o jazzovou hudbu, dobývá dívčí srdce, chvílemi zaujímá frajerské pózy, má smysl pro humor. Danny se snaží získat Irenu, která však dává přednost jinému. Aby na sebe Danny upozornil, staví se drze proti německému důstojníkovi a nechává se zatknout. Podílí se na zničení německého tanku a je svědkem vražd, které Němci páchají v pivovaru. Na revoluci, kterou dělají jejich otcové, se mladí dívají rezervovaně, nakonec jsou však sami vtaženi. Poslední válečný týden končí příchodem sovětské armády a loučením s Angličany. Autorovi nešlo o historickou přesnost a objektivitu. Chtěl na Dannyho postavě zachytit atmosféru posledních válečných dnů tak, jak ji prožívala tzv. zlatá mládež. Autentičnost románu podtrhuje i jeho jazyk, obsahující hovorovou češtinu a „páskovský“ slang. V době svého vzniku vyvolal tento román s nekonvenčním pohledem na válku obrovské diskuse. Přestože vznikl už v roce 1949, vytištěn byl až v roce 1958. Brzy poté byl však stažen z prodeje jako ideově závadný.

Žádné komentáře:

Okomentovat