Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

François Marie Voltaire

(1694 - 1778)

„Jmenovat Voltaira znamená charakterizovat celé 18. století„.

Voltaire je představitelem prvního konceptu, francouzského osvícenství. Studoval v Jezuitské koleji, kde se vytvořili pozitivní a negativní vztahy pro filosofický koncept. Pozitivní: vztah k literatuře, negativní: byl ovlivněn náboženstvím. Narodil se v Paříži, ve vyšších kruzích byl pro svou mentalitu neoblíben. Za svého života byl dokonce vězněn i v Bastile. Byl filosofem, historikem, spisovatelem a podnikatelem.
Studoval Lockovu a Berkeleyovu filosofii a osvojil si Newtonovy základy mechanické fyziky, kterou popularizoval literární uměleckou formou ve Francii. Naopak jeho kritika je zaměřena proti Descartově, Spinozově a Leibnizově metafyzice. Jeho život byl bouřlivý ve vztahu k ženám a církvi.
Samotná Voltairova filosofie není příliš původní (Lock, Berkeley, Newton) ani zvlášť hluboká. Nápadným rysem voltairiánství je smích, humor, satira. Ironie, sarkasmus a expresivní vyjadřování.
Voltaire bojuje sám za svobodu myšlení, toleranci , rozum, mír, štěstí člověka a odstranění útlaku a nespravedlnosti. To je cíl jeho životního poslání. Jeho koncept filosofický není teoretický, ale je orientován spíše k praxi. Říká, že ve svých textech využívá filosofických názorů k vyřešení praktických otázek, jak vylepšit lidstvo, společnost na základě dřívější filosofie.
Voltaire nemůže přijmou Leibnizovo tvrzení, že „Každé zlo je pro něco dobré.„ Toto tvrzení absolutně odmítá.
Cílem jeho filosofie je to, aby filosofie byla nástrojem k boji proti všemu nerozumnému a všemu, co by člověka mohlo nějak ponižovat či utlačovat.
Základním filosofickým východiskem Voltaira je sensualismus. Člověk se rodí jako tabula rasa, která je popisována prvními zážitky. Rozum tento materiál dále zpracovává tak, aby jejich podoba mohla být využita ke zlepšení lidského života.


Další zdroje o tomto tématu naleznete zde:
Osvícenství 17. - 18. století 1)
Pojetí rozumu 2)
Základní znaky osvícenství 3)
27. Francouzské osvícenství, encyklopedismus
13a Anglické a francouzské osvícenství ve filosofii
Osvícenství v Anglii
Osvícenství ve Francii
Osvícenství 1
Osvícenství 2
Immanuel Kant (1724 – 1804) 3
Immanuel Kant (1724 – 1804) 4
Immanuel Kant (1724 – 1804) 5
Immanuel Kant (1724 – 1804) 6
JEAN JACK ROUSSEAU
JEAN JACQUES ROUSSEAU (1712 – 1778)
VOLTAIRE = FRANCOIS MARIA AROUET
Články na hledaný výraz "Osvícenství" naleznete na bezuceni.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat