Na Verna navazuje na zač. 20. stol.
Angličan Herbert George Wells
který ukazuje spíše na záporné stránky technologického pokroku, na osud člověka v nepříznivém prostředí, které si sám vytvořil. Ve svých románech a povídkách varuje před zneužitím vědy: romány Stroj času, První lidé na Měsíci, Válka světů, Ostrov doktora Moreaua /moroa/ - tento román vypráví o šíleném doktorovi Moreaovi, který experimentoval s lidmi, dělal z nich zmutované jedince se zvířaty, byl považován za Boha na ostrově, tento román byl zfilmován. Wells uvedl poprvé vědeckofantastickou literaturu do umělecké literatury jako žánr rovnocenný jiným uměleckým žánrům.
V anglické literatuře vynikl Aldous Huxley /oldes haksli/.
V jeho antiutopickém románu Konec civilizace žijí lidé v budoucnosti v totalitním režimu, který potlačuje jakékoli city a plánuje každý lidský život.
Ještě známější se v tomto literárním odvětví stal
George Orwell /džordž orvel/
romány 1984 a Zvířecí farma – román zfilmován, vypráví o spiknutí zvířat na jedné farmě, projevují se u nich lidské vlastnosti, začínají obchodovat, ale není vše jak si představovali, začíná se u nich rozvíjet lidská chamtivost.
K nejvýznamnějším autorům sci-fi literatury druhé pol. 20. stol. patří
Polák Stanislaw Lem
Jeho povídky a romány vznikají na základě hlubokých odborných znalostí přírodních, technických a společenských věd. Varuje v nich před zneužitím vědy a techniky k válečným účelům a vytváří obraz budoucího světa, v němž dokonalá technika slouží člověku. Humanistický charakter jeho děl je doprovázen prvky humoru, parodie, satiry a grotesky. Např. román Astronauti, Návrat z hvězd, Solaris, Neporazitelný, Pánův hlas, sborník povídek Kyberiáda, Hvězdné deníky, Kniha robotů, Zachraňme vesmír aj.
Román Solaris je příběhem blíže neurčené budoucnosti. Vědci pracují na vzdálené planetární stanici a jsou navštěvováni zvláštními bytostmi, které vznikly působením oceánu na paměťová centra mozku, což probouzí víru v možnost obnovení kontaktu mezi lidmi a oceánem. Byl zfilmován, hlavní postavu ztvárnil, tento román byl velmi úspěšný a byl také zfilmován, hlavní postavu vědce si zahrál George Clooney
Žádné komentáře:
Okomentovat