Německo
Erich Maria Remarque – Vlastním jménem Erich Paul Remark. Prozaik. První světovou válku prožil jako řadový vojín. Před fašismem emigroval do Švýcarska a posléze do USA. Po válce se vrátil do Švýcarska, kde také zemřel. Ve svých románech realisticky zachytil citové a myšlenkové krize mladé generace, která byla vytržena z normálního života a vržena do katastrofy války a pod vládu fašismu. Zachytil také osudy lidí v relativně klidnějším meziválečném období. Často se v jeho dílech setkáme s tématem běženců, s osudy emigrantů, lidí prchajících před zvůlí nacistů, zápasících při tom s byrokracií demokratických států. Proti odlidštěnému světu staví autor ideály – solidaritu, přátelství, čestnost, lásku apod.
Na západní frontě klid – Román. Tato autorova prvotina si získala světový ohlas. Jejím mottem je: „… pokus podat zprávu o generaci, která byla zničena válkou – i když unikla jejím granátům.“ Vypráví o osudech studentů gymnázia, kteří se pod vlivem nacistické propagandy a fanatismu svého profesora přihlásili jako dobrovolníci na frontu. Jejich osudy sledujeme očima vypravěče Pavla Bäumera. Popisuje výcvik plný šikanování, a poté válečné běsnění na západní frontě. Pavel postupně ztrácí své přátele a na frontu přicházejí stále mladší rekruti. Zdá se čím dál tím více obtížné přežít. Při jedné akci je zraněn do nohy i Pavlův přítel Katzinský. Pavel jej odnáší na zádech do bezpečí, aby mu rána mohla být ošetřena. Na místo ho ale donese již mrtvého. Nakonec i Pavel nachází ve válce smrt. Paradoxně v den, kdy se z hlášení dozvídáme, že je na západní frontě klid a neděje se nic nového.
Cesta zpátky – Tento román volně navazuje na předchozí. Ukazuje politický a morální rozklad v Německu.
Tři kamarádi – Tento román je příkladem krásného přátelství. I zde se ale ozývá nástup fašismu.
Čas žít, čas umírat – Tento román popisuje hrůzy druhé světové války, koncentračních táborů a tragické osudy emigrantů. Vypráví o německých vojácích na východní frontě v Rusku.
Thomas Mann – Prozaik a esejista. Nositel Nobelovy ceny. Emigroval přes ČSR do Švýcarska, později do USA. Nakonec se vrátil do Švýcarska a zemřel v Curychu. Psal povídky, novely a romány.
Mario a kouzelník – Novela je varováním před fašismem. Číšník Mario najde odvahu zastřelit šarlatánského kouzelníka, který ponižuje a ničí ostatní. Je symbolem fašismu.
Lion Feuchtwanger – Prozaik a dramatik. Emigroval do USA, kde žil až do své smrti. Jeho romány mají náměty současné i historické. Největší ohlas měl jako autor historických románů.
Čekárna – Románová trilogie. Zachycuje dramatický vývoj života ve 20. a 30. letech v Německu.
Úspěch – První díl trilogie zobrazil vznik nacismu v Bavorsku.
Oppermannové – Druhý díl trilogie zachytila první měsíce Hitlerovy hrůzovlády v Německu.
Vyhnanství – Třetí díl trilogie popisuje životní útrapy německé emigrace.
Žádné komentáře:
Okomentovat