Polipanské období
Vládne Jiří z Poděbrad a upevňuje se monarchie. Projevuje se deprese a strach z porážky husitů. Nastává kulturní úpadek. Místo bojové písně nastupuje literární polemika. Později se hojně objevuje také zábavná literatura.
polemika – Spor, vzájemné vyvracení názorů protivníků.
Petr Chelčický – Pocházel z chudší zemanské rodiny z Chelčic u Vodňan. Samouk, kritik společnosti, psal výhradně česky. Zastával pasivní postoj. Člověk nemá válčit ani odporovat zlu zlem. Hlásal pokoru a chudobu, zdůrazňoval přípravu člověka na posmrtný život. Odmítal potřebu vyššího vzdělání i instituci státu.
O trojím lidu – Traktát ve kterém zastává myšlenku rovnosti všech lidí a odmítá dělení středověké společnosti na tři stavy – kněžský, vojenský a robotný.
O boji duchovním – Odmítá jakoukoli, byť spravedlivou, válku. Připouští pouze duchovní boj s ďáblem.
Sieť viery pravé – Kritika církve, hromadění majetku a touha po spravedlivé společnosti. Křesťanské věrouce prý nejvíce škodí papež. Sítí rozumí ideální církev a pravou křesťanskou víru, kterou se lidé vytahují z hříchu.
Postila – Úvahy psané ve formě kázání.
Roku 1457 byla založena jednota bratrská. Sdružuje lidi, kteří se snaží žít podle zásad Petra Chelčického. Její příslušníci se nazývali bratřími a sestrami. Za jediné pravidlo považovali Bibli, zdůrazňovali mravnost a význam tělesné práce. Pěstovali lidový zpěv. Roku 1467 ustanovili vlastní církev, jejímž hlavním organizátorem byl Řehoř Krejčí. Zpočátku byla pronásledována husity i katolíky. Později byly v jednotě bratrské prosazeny zdravější názory na vzdělání, začala zakládat školy a stala se hlavní nositelkou vzdělání v českých zemích. V jejích tiskárnách v Kralicích byla vydána Kralická Bible.
Deník Václava Šaška z Bířkova – Zástupce zábavné literatury. Cestopis o putování Lva z Rožmitálu s družinou po západní a jižní Evropě.
Žádné komentáře:
Okomentovat